• Spotkanie autorskie

        •  

          24 listopada uczniowie kl. I-III naszej szkoły miały okazję spotkać się z pisarką dla dzieci Marleną Popławską-Marek, autorką książek pt. „ Wyprawa na maksa”  oraz „Mandarynka Grażynka”. Autorka oprócz tego, że jest pisarką to z zamiłowania jest również podróżniczką. Dzieci na spotkaniu aktywnie uczestniczyły w licznych konkursach prowadzonych przez pisarkę, poznały fragmenty jej książek. Spotkanie przebiegało w miłej i ciekawej atmosferze. Uczniowie wyszli ze spotkania z autografem pisarki i zadowoleniem na twarzy.

          Składamy wielkie podziękowania za współorganizację tego przedsięwzięcia Pani Wandzie Szczęsnej, która zawiaduje  Gminną Biblioteką Publiczną w Chmielnie, i z którą współpracujemy od wielu lat.

           

        • Konkurs „Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego”

        •  

          Uczniowie z kl. 0 – III brali udział w IV edycji  POWIATOWEGO KONKURSU PLASTYCZNEGO – „Bezpieczna droga – znam zasady ruchu drogowego’. Głównym celem konkursu było popularyzowanie zasad bezpieczeństwa na drodze wśród dzieci. Wzięło w nim udział aż 175 uczniów z 32 szkół. Miło, że 3 uczniów naszej szkoły zostało nagrodzonych.

          W kategorii klas 0-I trzecie miejsce zajął ALAN JASNOCH z kl. Ib, a wyróżnienie otrzymała MAJA SZYNSZECKA z kl. Ia. Natomiast w kategorii kl. II-III, drugie miejsce zajął PATRYK SEEWALD z kl. III.

          Cała trójka otrzymała dyplomy i nagrody rzeczowe.

          Brawo i gratulacje!


           

        • I gminny Konkurs Kaligraficzny

        • Dnia 25.11.br. uczniowie naszej szkoły brali udział w I Gminnym Konkursie Kaligraficznym, który odbył się w Szkole Podstawowej w Kożyczkowie.
          W kategorii I –uczniowie klas IV-V walczyli  „O Pióro Dyrektora Szkoły”, natomiast
          w kategorii II – uczniowie klas VI-VIII  walczyli „O Pióro Wójta Gminy Chmielno”.
          W konkursie brali udział uczniowie szkół z Borzestowa, Chmielna, Kożyczkowa i Miechucina. Ogółem w rywalizacji brało udział 21 uczniów. Celem konkursu było rozwijanie wrażliwości na piękno języka ojczystego oraz doskonalenie umiejętności kształtnego, proporcjonalnego, czytelnego i estetycznego pisma.
          Uczennica SP Miechucino Edyta Gruchała z klasy IVa zajęła III miejsce w kategorii uczniów
          klas IV-V.
           
        • Język niemiecki w poezji jesiennej

        • Swoich sił recytatorskich spróbowały uczennice, które od niedawna rozpoczęły naukę języka
          niemieckiego. Zachęcamy innych do podjęcia wyzwań recytatorskich w różnych językach obcych.
          Gratulacje dla Waszych koleżanek.

        • Klas 0b nie zapomniała o liście do św. Mikołaja…

        • Dzieci klasy 0b z okazji zbliżającego się Dnia Mikołaja rozmawiały o zawodzie listonosza, który w okresie przedświątecznym ma bardzo dużo pracy. Wykonały samodzielnie kopertę oraz "napisały" list do św. Mikołaja.

           

        • Klasa 2 a na tropie przyrody. Czy grzyby rosną tylko w lesie?

        •  

          Uczniowie z klasy 2a w ramach realizacji tego tematu przygotowali doświadczenia, które obserwowali – wyhodowali pleśń.

          Po tygodniu dzieci zauważyły, że zarówno w ciemnym miejscu jak i na parapecie rozwinęła się biała pleśń. Po obserwacji pleśni dzieliły się własnymi doświadczeniami, gdzie widziały takie osady. Czy pleśń jest grzybem? – szukanie podobieństw w budowie grzyba i pleśni – badanie problemu w oparciu o prezentację multimedialną.

          Kolejnym zadaniem było zbadanie jak działają drożdże. Zaczyn drożdżowy – obserwacja. Na koniec uczniowie odkrywali jaką rolę odgrywają grzyby w życiu człowieka i w przyrodzie.

          Zajęcia zakończyły się quizem – sprawdzającym zdobytą wiedzę.

      • TENIS STOŁOWY
        • TENIS STOŁOWY

        • WYNIKI
          2 Wojewódzki Turniej Klasyfikacyjny
          w tenisie stołowym żaczek
          Eliminacje powiatowe Igrzysk Dzieci
          i Młodzieży Szkolnej
        • Przygody kulinarne klas Vab, ciąg dalszy…

        • W listopadzie uczniowie klas piątych tym razem zmierzyli się z racuchami. Dokładność i precyzja dominowały przy przygotowywaniu tych pyszności. Chętnych do skosztowania było wielu. Czekamy na więcej . J

        • Jak przygotowują się zwierzęta do zimy? Klasa 0a już wie…

        • Przez cały tydzień dzieci z grupy 0a poznawały sposoby przygotowania zwierząt do zimy. Zapoznały się z nazwami domków zimowych dla zwierząt oraz ich przysmakami. Wiedzą jak pomagać ptaszkom, które nie odlatują do ciepłych krajów, przetrwać u nas zimę, znają nazwy tych,  które zimują w Polsce oraz tych, które uciekają przed chłodem i śniegiem z naszego kraju. Doskonale wiedzą, że jeże zimują w kopcu z liści, niedźwiedzie w gwarze,  a wiewiórki, które nie zapadają w sen zimowy,  chowają swoje zapasy na zimę w dziupli. Wykonali piękne prace plastyczne przedstawiające zwierzęta i ich domki zimowe. W poniedziałek udało nam się wykonać domek dla jeżyka w ogrodzie przedszkolnym. Dzieci z dużym zaangażowaniem zabierały się do każdego powierzonego im zadania. Cieszymy się bardzo, że zdążyliśmy zapoznać się z tą tematyką oraz zrobić domek dla jeżyka, ponieważ dziś spadł już pierwszy śnieg a my wiemy, że jesteśmy doskonale przygotowani do zimy :) W międzyczasie nie zabrakło nam również czasu na zabawę. Jak zwykle przedszkolaki spisały się na medal!

           

        • Kònkùrs dlô Czëtińców "Méster Bëlnégò Czëtaniô"

        • 15 listopada 2022 roku w Szkole Podstawowej im. TOW "Gryf Pomorski" w Miechucinie odbyły się eliminacje gminne Kònkùrsu dlô Czëtińców "Méster Bëlnégò Czëtaniô". Komisja w składzie: Pani Maria Dradrach, Pani Joanna Konkel i Pani Elżbieta Kowalczyk dokonały oceny 33 uczestników konkursu przyznając w poszczególnych kategoriach następujące miejsca:

           

          Kategoria klas I-II szkół podstawowych

          I miejsce – Alicja Marcińska ze Szkoły Podstawowej w Reskowie

          II miejsce – Kornelia Baranowska ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie

          III miejsce – Jagoda Gołabek ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie

           

          Kategoria klas III-VI szkół podstawowych

          I miejsce – Milena Witos ze Szkoły Podstawowej w Borzestowie

          II miejsce – Maria Kmita ze Szkoły Podstawowej w Miechucinie

          III miejsce – Amelia Lis ze Szkoły Podstawowej w Borzestowie

          III miejsce - Liliana Kuriluk ze Szkoły Podstawowej w Chmielnie

           

          Kategoria klas V-VI szkół podstawowych

          I miejsce – Amelia Steinka ze Szkoły Podstawowej w Miechucinie

          II miejsce – Michalina Marcińska ze Szkoły Podstawowej w Chmielne

          III miejsce – Ignacy Kitowski ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie

           

           Kategoria klas VII-VIII szkół podstawowych

          I miejsce - Roksana Czaja ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie

          II miejsce Łucja Kitowska ze Szkoły Podstawowej w Kożyczkowie

          III miejsce Maja Szlagowska ze Szkoły Podstawowej w Chmielnie

          III miejsce  Antonina Kwiecień ze Szkoły Podstawowej w Chmielnie

           

          Kategoria szkół ponadpodstawowych

          I miejsce – Konstancja Kitowska z I Liceum Ogólnokształcącego w Kartuzach

           

          Zwycięzcy miejsc I  i  II  zakwalifikowali się do eliminacji powiatowych.

          Życzymy powodzenia.

          Składamy Pani Wandzie Szczęsnej podziękowania za współorganizację konkusru krzewiącego język kaszubski Kònkùrsu dlô Czëtińców "Méster Bëlnégò Czëtaniô.

        • Kulinarne przygody klas Vab

        • W ramach koła zajęć pozalekcyjnych , pod bacznym okiem nauczyciela,  zostały przeprowadzone zajęcia kulinarne na których uczniowie klasy V a i V b przygotowywali chleb w jajku. Wszystko wyglądało bardzo pysznie, dlatego po ciężkiej pracy mała „uczta”.

        • Nocka językowa w naszej szkole

        • 10 listopada klasy V i VI z Panią Anną Król oraz Panią Kornelią Majkowską spędziły długo wyczekiwaną nockę językową w szkole. Uczniowie bawili się na całego podczas nocowania z czwartku na piątek. Była pyszna pizza, dużo gier w języku angielskim oraz niemieckim : ćwiczenia interaktywne, escape room, rozsypanki wyrazowe, quizy, kalambury oraz zabawa w chowanego. Nauka przez zabawę to super pomysł. To była intensywna noc pełna niezapomnianych, wesołych chwil;)

        • PROGRAM RZĄDOWY

        •  

          PROGRAM LABORATORIA PRZYSZŁOŚCI  - Obrazek 1

          Laboratoria przyszłości

          Szkoła Podstawowa im. TOW „Gryf Pomorski” w Miechucinie  realizuje założenia programu    rządowego  „Laboratoria Przyszłości” ,  który jest inicjatywą edukacyjną . Odpowiedzialne za nią jest  Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.

          Uczniowie z wielkim zaangażowaniem przystąpili do pracy z wykorzystaniem  sprzętu nagrywającego z oprogramowaniem do edycji i tworzeniem materiałów video . Pod opieką nauczyciela nagrali swoje pierwsze filmiki  i po odpowiedniej „obróbce”  młodzi reżyserzy umieścili swoje nagrania na szkolnej stronie. 

          1. Dzień  pozdrowień w naszej szkole
          2. Uroczysty apel poświęcony 40-leciu powstania naszej parafii Miechucino połączony z wizytą Biskupa Diecezji Pelplińskiej Arkadiusza Okroja 

           

           

           

           

        • Jak żyje jeż? Projekt edukacyjny w klasie IIb

        •  Klasa II b rozpoczęła zajęcia związane z realizacją projektu "Przyroda z klasą. Czy wiesz jak żyje jeż?". Tematem pierwszych zajęć tzw. wstępnych było udzielenie odpowiedzi na pytanie dlaczego śmiech to zdrowie. Podczas zajęć dzieci obejrzały film, bawiły się w rozśmieszanie innych, a także poznały niektóre techniki śmiechoterapii. Podczas różnych ćwiczeń dowiedziały się też jaki wpływ za zdrowie ma śmiech .

          Pamiętajcie śmiech to zdrowie. :}

        • KLASA BEZ KRZESEŁ !

        • Na początku listopada br. w klasie I a została wprowadzona innowacja pedagogiczna „Klasa
          bez krzeseł”. Krzesła w sali lekcyjnej zostały zastąpione piłkami terapeutycznymi.
          Celem innowacji jest w szczególności przeciwdziałanie powstawaniu u dzieci wad postawy.
          Zastosowanie piłek ma wpływać na poprawę koordynacji ruchowej i koncentracji uwagi,
          zwiększenie stabilności oraz wzmocnienie mięśni ciała, integrację obu półkul mózgowych i
          uaktywnienie półkuli „leniwej”. Ponadto, co już daje się zauważyć, uatrakcyjnia zajęcia oraz
          wyzwala pozytywne emocje u dzieci.

        • Uroczysty apel z okazji Święta Niepodległości

        • Po raz kolejny nasza szkoła brała udział w akcji „Szkoła do hymnu” i o godzinie 11.11 wszyscy odśpiewaliśmy „Mazurka Dąbrowskiego”. Następnym punktem świętowania 104 rocznicy odzyskania przez Polskę niepodległości był uroczysty apel z inscenizacją historyczną, w której wystąpili nasi uczniowie.

        • ŚPIEWOGRA- CHMIELNO 2022

        •  

          W poniedziałkowy wieczór zaprezentujemy nasza najnowszą produkcję: śpiewogra polsko-kaszubska oparta na utworze będącym klasyką literatury kaszubskiej autorstwa Aleksandra Majkowskiego „Żëcé i przigòdë Remùsa” ("Życie i przygody Remusa") oraz jego przekładu na język polski Lecha Bądkowskiego. Na scenie naszego domu kultury będzie jej światowa prapremiera. Składowe śpiewogry to: 1) tekst literacki - adaptacja na chór i głos kobiecy i męski. Do narracji zaangażowani zostaną m.in. aktor, znawca języka kaszubskiego. Muzykę na orkiestrę kameralną oraz tradycyjne kaszubskie instrumenty ludowe (bazuna, burczybas, diabelskie skrzypce, rończyk) i chór, który tworzy młodzież z @Kaszubski Zespół Pieśni i Tańca Chmielanie oraz solistów (mezzosopran i bas). Ten utwór sceniczny oparty na tekście mówionym w języku kaszubskim ze wstawkami muzycznymi, głównie pieśniami zwrotkowymi, prostymi ariami i partiami zespołowymi na chór i orkiestrę kameralną, jest przedsięwzięciem innowacyjnym ponieważ takie dzieło w dorobku kulturowym Kaszub jeszcze nie powstało. Zapis audio-video prapremiery będzie opublikowany w Internecie oraz na nośnikach z pełnym zapisem live wykonania Śpiewogry oraz przekazany do szkół prowadzących naukę języka kaszubskiego. Utwór w ujęciu partytura z elementami narracyjnymi i operowymi poprzez przekazanie dzieła do zasobów Biblioteki Narodowej może wejść do kanonu wykonawczego.

          Zapraszamy!

          --

           

          --

        • Przygotowania klasy 0a do Święta Niepodległości

        • Z okazji zbliżającego się Święta Niepodległości dzieci z grupy 0a w ostatnich dniach poznały polskie symbole narodowe. Wykonały pracę plastyczne przedstawiające nasze godło, flagę, mapę Polski oraz kotyliony. Śpiewaliśmy hymn, pamiętając o szacunku oraz godności dla tej pieśni, dlatego przybieraliśmy odpowiednią postawę podczas śpiewu. Uczyliśmy się wspólnie wiersza "Kto Ty jesteś? Polak mały!". Dzieci z wielkim zaciekawieniem słuchały informacji na temat naszej Ojczyzny, a podczas apelu wspólnie z wszystkimi w szkole odśpiewały hymn.