Państwo Dyrektorzy Państwo Pedagodzy Szanowni Państwo,
Działając w imieniu Studenckiego Koła Naukowego ONKOMA przy Klinice Gastroenterologii Onkologicznej w Narodowym Instytucie Onkologii im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie – Państwowym Instytucie Badawczym (SKN ONKOMA) mam niebywały zaszczyt podziękować Państwu za współpracę przy ogólnopolskim programie profilaktyki czerniakaw roku szkolnym 2021/2022. Czerniak będący nowotworem złośliwym wywodzącym się z melanocytów wciąż stanowi jedno z wyzwań polskiej onkologii. Pomimo nieustannie toczącego się postępu w zakresie farmakoterapii czerniaka (immunoterapia, leczenie ukierunkowane molekularnie) oraz szerokiej dostępności leczenia w ramach programów lekowych Polska według badania CONCORD-3 plasuje się na tle Europy na jednym z ostatnich miejsc tabeli w zakresie 5-letnich przeżyć pacjentów. Zasadniczą przyczyną niniejszego stanu jest nadal rozpoznawanie nowotworuw zaawansowanym stadium. Wynika to nadal ze zbyt małej świadomości społecznej na temat czerniaka – czym jest, jakie są czynniki ryzyka zachorowania a także jakie są metody skutecznej profilaktyki pierwotnej iwtórnej. Zważywszy na powyższe, SKN ONKOMA działając pod egidą Akademii Czerniaka– sekcji naukowej Polskiego Towarzystwa Chirurgii Onkologicznej podejmuje razem z Państwem szeroko zakrojone działania edukacyjne, koordynując od czterech lat na szczeblukrajowym realizację ogólnopolskiego programuprofilaktyki czerniaka. Tylko w trwającym jeszcze roku szkolnym 2021/2022 pomimo IV oraz V fali pandemii COVID-19 w kraju a także sytuacji związanej z konfliktemzbrojnym naUkrainie zostało zrealizowanych 50 tysięcy godzin lekcyjnych w ramach programu,w których udziałwzięło rekordowe 860 tysięcy uczniów. W porównaniu z rokiem ubiegłym to wzrost liczby przeszkolonej młodzieży aż o 90%!
Przytoczone powyżej liczby to właśnie zasługa Państwa pracy w tysiącach polskich szkół, cenna tym bardziej, bo realizowana pro publico bono. Dziękując za włożony ogromny trud,warto przytoczyćw tym miejscu słowa zapisane przezSenekęw jego listach Docendo discimus (łac. Nauczając, uczymy się.)
Szanowni Państwo, Szkoła stanowi unikatową instytucję, która poprzez jej obligatoryjność odgrywa niebagatelną rolę w kształtowaniu młodego człowieka. W procesie edukacji zdrowotnej uczniowie nabywają nie tylko wiedzę z zakresu profilaktyki, lecz także a może przedewszystkim kształtująwłaściwe postawy prozdrowotne. Jednak szkoła to nie budynek i znajdujące się w nim wyposażenie a ludzie, którzy ją tworzą.
Należy się zatem zastanowić, czym musi się charakteryzować modelowy pedagog, by wprowadzić trwałe zmiany w osobowości ucznia w zakresie postaw prozdrowotnych.Niezaprzeczalnie nie tylko powinien pełnić rolę eksperta od zdrowia przekazującego młodzieży stosowną wiedzę, acz zwłaszcza być przewodnikiem, dążąc razem z uczniem ręka w rękę we wdrażaniu gow dokonywanie świadomych wyborów sprzyjających naszemuzdrowiu. Przy tym należy pamiętać, iż bycie nauczycielem zdrowia musi dotyczyć wszystkich pedagogów, bowiem tylko razem współdziałając są w stanie osiągnąć założony cel edukacyjny. Potwierdzenie tego znajdujemy w podstawie programowej, gdziew języku wymagań z różnych przedmiotów ujęto treści edukacji zdrowotnej. Kończąc, przypomnieć należy, iż korzystne efekty działań edukacyjnych pojawią się dopiero w następstwie długotrwałego kumulowania się ich rozłożonych w czasie. Dlatego dziękując Państwuza dotychczasowy wysiłek oraz codzienną pracęw zaciszu sal lekcyjnych, ośmielam się już teraz prosić o jeszcze więcej. Wraz z nowym rokiem szkolnym rozpoczniemy jubileuszową, piątą edycję programu. Mam nadzieję, iż razem uda nam się przekroczyć liczbę miliona przeszkolonych ucznióww ciągujednego roku szkolnego.Gorąco naPaństwa pomoc liczę!
Tymczasem, zapraszam do świętowania wspólnie z nami XI Ogólnopolskiego Tygodnia Świadomości Czerniaka. Do Państwa szkół za pośrednictwem lokalnych koordynatorów powinny trafić nowy materiał filmowy. Za pośrednictwem tegorocznego hasła „Baw się dobrze! #NIEspieczRAKA” razem z tegorocznymi ambasadorkami Marią Winiarską oraz Zofią Zborowoską-Wroną, zwracamy uwagę na konieczność przestrzegania zasad profilaktyki wśródwszystkich dorosłych, bezwzględuna wiek, preferencje i wybrany sposób spędzania wolnego czasu na zewnątrz – aktywnie, na sportowo iw biegu czy spokojnie, na leżaku we własnym ogrodzie. Zachęcam do uważnego zapoznania się oraz dzielenia się nimi na stronach internetowych szkół czy w mediach społecznościowych.
Pamiętajmy, czerniak może pojawić się w każdym wieku, a profilaktyka zawsze ma sens i może mu zapobiec. To niesłychanie ważne, ponieważ wcześnie wykryty jest uleczalny w niemal 100 procentach. Kluczem do sukcesu naszego i naszych bliskich jest właśnie znajomość czynników ryzyka zachorowania oraz jego charakterystycznych cech zawierających sięw „czerniakowym abecadle”.
Z ukłonami, Lek. Michał Siwik Opiekun Studenckiego Koła NaukowegoONKOMA