Zmieniam postawę ciała aktywnie, kiedy do sportu podchodzę pozytywnie- Program Ministerstwa Sportu i Turystyki
- Od dnia 27.05.2024r nasza szkoła przystąpiła do programu „Zmieniam postawę ciała aktywnie, kiedy do sportu podchodzę pozytywnie”. Program obejmuje zajęcia sportowe wzbogacone o elementy gimnastyki korekcyjno-kompensacyjnej, realizowane podczas dodatkowych zajęć rekreacyjno-sportowych. Program ma na celu zachęcenie dzieci i młodzieży do regularnej aktywności fizycznej oraz kształtowanie nawyków ruchowych związanych z prawidłową postawą ciała. Zajęcia skupiają się na korygowaniu i przeciwdziałaniu zaburzeniom statyki ciała, wyrównywaniu zaburzeń w rozwoju motorycznym, zapobieganiu powstawaniu nowych problemów oraz rozwijaniu ogólnej sprawności fizycznej. Wspiera harmonijny rozwój organizmu uczniów, wyposażając ich w umiejętności ruchowe potrzebne do uczestnictwa w różnych formach aktywności fizycznej. Uczy także bezpiecznego uczestnictwa w zajęciach ruchowych, kształtuje zdrowy styl życia i pozytywne postawy do systematycznej aktywności fizycznej. Program kończy się w grudniu bieżącego roku.
Wyprawka do oddziałów przedszkolnych i klasy pierwszej 2024/2025
Wycieczka do Torunia. To była wspaniała przygoda!!!
Uczniowie klas trzecich i drugich 5 i 6 czerwca byli na wycieczce w Toruniu.
Poznali historię piśmiennictwa i drukarstwa oraz uczestniczyli w warsztatach wyrabiania papieru i druku. Odbyli spacer z przewodnikiem po toruńskim Starym Mieście, który bardzo ciekawie opowiadał o pięknych zabytkach i historiach tego miejsca. Następnie doświadczyli wiele atrakcji naukowych w Młynie Wiedzy. Zadowoleni i pełni wrażeń udali się do Pensjonatu Miłosz, gdzie integrowali się i miło spędzili czas. Kolejny dzień również był bardzo bogaty w treści. Odkrywali Kosmos w Planetarium, następnie podziwiali bulwar nad Wisłą i poznali recepturę wyrabiania pierników uczestnicząc w warsztatach. To było smakowite doświadczenie!!!! Doświadczyli, jak żyją osoby niewidome w Niewidzialnym Domu – Ojej! Jak to dobrze widzieć cały piękny świat.!!!
Czas tak szybko mijał, więc pora wracać do domu. Zmęczeni ale szczęśliwi wrócili do domu.
18
POWIATOWY TURNIEJ W TENISIE STOŁOWYM
Innowacja Ortograficzna: „Czytam, piszę, gram – ortografię znam"- podsumowanie.
Uczniowie klasy 3a doskonalili poprawność ortograficzną w innowacyjnej formie. Innowacja trwała przez cały rok szkolny 2023/2024. Dzieci poznawały zasady ortograficzne przez korzystanie ze stron edukacyjnych - np. Ortografia nie musi być trudna – ortografia obrazkowa, gry ortograficzne, dyktanda i ćwiczenia utrwalające online – pisupisu oraz innych. Ważnym punktem było podsumowanie poznanej zasady pisowni wyrazów z np. -ó, u, rz, ż, ch i h, które wymagały od dzieci wiedzy, zaangażowania, kreatywności oraz współpracy w grupach. Wykonywały prace w różnych formach np. gry ortograficzne, plansze obrazkowe, plakaty i karty ortograficzne. Po wykonaniu prac dzieliły się wykonanymi materiałami z innymi uczniami. Na zakończenie innowacji uczniowie pisali tzw. Dyktando biegane, które dawało dzieciom wiele radości i pobudzało do aktywności.
Efekty:
Dzięki działaniom innowacyjnym uczniowie :
- Doskonalili umiejętność czytania,
- znacznie poprawili pisownię,
- popełniają mniej błędów,
- rozwinęli swoją kreatywność, zgodną współpracę, współodpowiedzialność za wykonane zadanie.
- przygotowali się do konkursu.
Mnie działania innowacyjne pozwoliły łączyć wiele sfer rozwoju moich uczniów i odkrywać ich umiejętności i uzdolnienia, zachęcić dzieci do poznawania ortografii, pracować z nimi aktywnie i rozwijać zainteresowania. Była to wielka przygoda z nowymi wyzwaniami.
Innowacja ortograficzna – Czytam, piszę, gram -ortografię znam
Uczniowie klasy 3a poznali już wszystkie zasady ortograficzne. Ostatnią zasadą była pisownia wyrazów z „ ż”. Wykonali obrazkowe zasady według własnego pomysłu.
Następnie bawili się w dyktando słuchowe, gdzie jednocześnie wszyscy wskazywali poprawny zapis usłyszanego wyrazu np. chmura – „ch” i „u”. Było prawie bezbłędnie. Brawo dla uczniów.
Podsumowaniem działań innowacyjnych związanych z ortografią było tzw. Dyktando biegane. Wiele emocji towarzyszyło temu zadaniu ale również wiele radości. Była to wspaniała zabawa z edukacyjnym przesłaniem.
Fotorelacja z wycieczki klas 0ab
Fotorelacja z wycieczki klas 0 do Kartuz oraz Chmielna. Dzieci miały okazję obejrzeć ciekawą bajkę pt.:"Wyfrunięci" w Kinie w Kartuzach oraz uczestniczyć w warsztatach malarskich w Lokalnej Grupie Rybackiej w Chmielnie. Na koniec dzieci zajadały się pysznymi lodami. Bardzo dziękujemy za miłe przyjęcie oraz ciekawe doświadczenia.
15
U Królowej Kaszub
28.05 dzieci Pierwszokomunijne wybrały się z Księdzem Piotrem, wychowawcami i katechetkami do Sanktuarium Matki Bożej w Sianowie, gdzie złożyły dziękczynienie za przyjęcie I Komunii Świętej.
Dziękujemy kustoszowi sanktuarium za umożliwienie nam spotkania z Matką Bożą oraz przybliżenie nam historii tego miejsca.
Najpierw uczestniczyły we Mszy Świętej, pokłoniły się Matce Bożej i zawierzyły siebie i swoich bliskich Kaszubskiej Królowej.
Po Mszy św. wybrali się do Parku Gigantów w Stryszej Budzie. Zwiedziły Park, a następnie korzystały z atrakcji tego miejsca. Bardzo szczęśliwe wróciły do szkoły. To był bardzo piękny dzień. Dziękujemy gospodarzowi tego obiektu za miłe przyjęcie.
7
POWIEW WIATRU Z NAD MORZA - wycieczka klasy 8-ej
Uczniowie klasy ósmej w dniach 27-29.05.2024 spędzili piękne dni nad morzem w Grzybowie. Jest to mała miejscowość położona na zachód od Kołobrzegu.
Pogoda nas nie rozpieszczała, ponieważ w tych dniach były intensywne opady deszczu i burze. Uczniowie zwiedzili Kołobrzeg i plażą wrócili do Grzybowa. Niestety, na ostatnim kilometrze dopadł nas deszcz i burza. Na tym siedmiokilometrowym odcinku piasek był jak mąka - bez żadnego kamyka. Jak tylko przestało padać i pojawiło się słońce, poszliśmy na plażę. Tam uciech nie było końca: pluskanie się w morzu, opalanie i gra w piłkę. To był ostatni wyjazd uczniów w takim składzie i na długo pozostanie w pamięci.
9
Brawa dla naszych wokalistek !
28 maja 2024 r. w Borzestowie odbył się I Gminny Konkurs Piosenki Kaszubskiej pt. „Spiéwómë z Tomaszem Fopke”. W wokalnych zmaganiach uczestniczyło prawie 30 wykonawców.
W kategorii I (soliści I-III) - Ksawer Czaja uzyskał III miejsce,
zaś w kategorii II (zespoły IV-VI) Maria Kmita, Edyta Gruchała, Paulina Skierka, Milena Steinka i Maja Walkusz zajęły I miejsce
Ogromnym wyróżnieniem okazała się nagroda GRAND PRIX, którą jury przyznało naszemu zespołowi. Dziewczyny będą miały możliwość zarejestrować konkursowy utwór w profesjonalnym studio nagraniowym "North studio" Tadeusz Korthals w Swarzewie.
Wizyta klas 0a i 0b w Straży Pożarnej
We wtorek 28.05.24r. dzieci z klas 0a i 0b wybrały się na pieszą wycieczkę do remizy strażackiej OSP Miechucino, gdzie spotkały się ze strażakami. Dzieci dowiedziały się o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaków, która polega nie tyko na gaszeniu pożarów ale również na udzielaniu pierwszej pomocy poszkodowanym w wypadkach samochodowych, usuwaniu skutków wypadków, wichur, powodzi. Miały również okazję przymierzenia specjalistycznego ubioru oraz hełmu. Dużą atrakcją była możliwość wejścia do kabiny wozu strażackiego, w którym dzieci przez chwilę mogły poczuć się jak strażacy podczas akcji. Serdecznie dziękujemy strażakom za miłe spotkanie.
99
Gratulacje dla Artura Myszka
25 maja Artur wziął udział w eliminacjach wojewódzkich Ogólnopolskiego Konkursu Wiedzy Pożarniczej, który odbył się w Żukowie. Konkurs składał się z dwoch części: pisemnej i ustnej. Na obu częściach spisal się rewelacyjnie uzyskując II miejsce. Tym samym będzie reprezetowal województwo pomorskie na ostsnim szczeblu- OGÓLNOPOLSKIM.
Gratulujemy tak wielkiego sukcesu i trzymamy dalej kciuki!
Projekt „Edukacja z wojskiem”
W dniu 27 maja uczniowie klas 6 wzięli udział w projekcie ministerialnym „Edukacja z wojskiem”. Zasadniczym celem programu jest podniesienie świadomości dzieci i młodzieży w obszarze bezpieczeństwa i obronności oraz kształtowanie podstawowych nawyków i umiejętności z zakresu obrony i ochrony ludności oraz zachowania w sytuacjach kryzysowych. To odpowiedź na współczesne potrzeby, wyzwania oraz zagrożenia związane z bezpieczeństwem.
3-godzinne szkolenie zawierało treści z obszarów: wojskowości, obronności, bezpieczeństwa, pomocy medycznej oraz obrony cywilnej. Uczniowie zapoznali się m.in. z zasadami alarmowania, sposobami szukania i wzywania pomocy, podstawami ewakuacji i schronienia oraz nawykami udzielania pomocy.
15
Dzień Dziecka w naszej szkole
24 maja w naszej szkole obchodziliśmy Dzień Dziecka. Świętowanie zaczęło się od krótkiego apelu, na którym Pani dyrektor Helena Płotka w imieniu swoim, nauczycieli i pracowników obsługi złożyła wszystkim uczniom najserdeczniejsze życzenia. W trakcie tego spotkania wręczono nagrody za ostatnie konkursy:
Wojewódzki Konkurs KRUS: wyróżnienie otrzymała Marysia Kmita
Na etapie powiatowym konkurs KRUS: I miejsce Julka Formela, II miejsce Marysia Kmita oraz wyróżnienie Nikodem Kotłowski.
II Szkolny Turniej Gry w Warcaby: I miejsce Mateusz Formela, Arek Penkowski, II miejsce Ania Wiśniewska i Aleksander Robak, III miejsce Mikołaj Konkol oraz Konrad Skowrowski.
Pani dyrektor pogratulowała wszystkim uczniom, którzy w ostatnim czasie zdobyli tytuł laureata na konkursach na różnym szczeblu i z różnych dziedzin.
Po apelu klasy wraz z wychowawcami udali się do swoich sal lekcyjnych na słodki poczęstunek , następnie najmłodsze klasy mogły czas spędzić na dmuchańcach, a starsi wzięli udział w warsztatach chemicznych pod okiem doświadczonych chemików. Za te atrakcje dziękujemy rodzicom, którzy ufundowali dmuchańce oraz warsztaty chemiczne.
Dzień pełen atrakcji upłynął nam bardzo szybko..
99910klasy 0ab
klasa I
klasy III
klasy IVab
klasa VIb
klasy VIIab
klasa VIII
POWIATOWY KONKURS PLASTYCZNY „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”
W kwietniu 2024 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Powiatowym Konkursie Plastycznym pt. „Bezpiecznie na wsi mamy, bo o zdrowie dbamy”. Tematem konkursu było popularyzowanie zasad bezpiecznej pracy oraz zaleceń prewencyjnych, stanowiących merytoryczną treść projektu KRUS „Bezpieczny Rolnik, Bezpieczna Wieś”.
Julia Formela zajęła I miejsce
Maria Kmita uzyskała II miejsce
Nikodem Kotłowski otrzymał wyróżnienie
Gratulujemy!
Projekt edukacyjny: Klasa w terenie- zbliżyliśmy się ku końcowi...
Ostatnie zadania w ramach projektu „KLASA W TERENIE”, plastyka w terenie oraz zabawa w przyrodników, czyli wysiew nasion, przypadło nam bardzo do gustu, liczymy na dorodne owoce, kwiaty i warzywa
Klasy 1, 2a i 2b były zachwycone, roślinki szybko nam wykiełkowały i już cieszą wykonawców tego zadania. Wspaniała lekcja
Bardzo cieszymy się, że braliśmy udział w tym projekcie, który „wygonił” nas z sal lekcyjnych w teren. Zadania, które zrealizowaliśmy z dziećmi dały nam wiele radości i satysfakcji. Dziękujemy organizatorkom za możliwość wzięcia udziału w projekcie i owocną współpracę :)
8
Ciekawe zajęcia w klasie IIa
Uczniowie klasy II a poznali niezwykle barwną historię maleńkiej dziewczynki, Calineczki. To opowieść o poszukiwaniu przyjaźni i miłości, o potrzebie niesienia pomocy potrzebującym, o wzajemnym szacunku oraz wrażliwości na cierpienie innych. Zwieńczeniem omawiania lektury było wykonanie makiety z wybraną sceną z książki. Prace grupowe jak i indywidualne dzieci wykonały z zaangażowaniem i przyjemnością. Oto imponujące efekty samodzielnych działań!
8
Gratulacje dla naszych recytatorów!
21 maja 2024 r. odbył się gminne eliminacje Konkursu Recytatorskiego Literatury Kaszubskiej „Rodnô Mòwa”. Spośród naszych uczniów na podium w kat. klas IV - VI uplasowali się: Milena Witos – I msc. i Mateusz Melibruda - III msc., z kolei w kat. klas VII – VIII pierwsze miejsce zdobyła Amelia Steinka. Na wyróżnienia zasłużyli: Filip Okuniewski z kl. IIb oraz Zofia Trepczyk z kl. VIIa.
Wszystkim serdecznie gratulujemy!
Warsztaty ekonomiczne w naszej szkole
Dnia 17 maja w naszej szkole odbyły się warsztaty ekonomiczne dla uczniów klas 7, ktore przeprowadziły Panie Daria Klaman i Iwona Cyrocka z Zespołu Szkół Zawodowych i Ogólnokształcących w Kartuzach. Uczniowie mieli okazję poszerzyć swoją wiedzę z dziedziny ekonomii, prawa handlowego a także przygotować się do powiatowego konkursu ABC Młodego Ekonomisty, który odbędzie się 29 maja.
"Smaczne" zajęcia w klasie 0b
Dzieci z klasy 0b rozmawiały o zmysłach - poznały nowy smak „umami”. Dowiedziały się jakie rozróżniamy zmysły i do czego są nam potrzebne w naszym codziennym życiu. Aby jeszcze lepiej dzieci zapamiętały omówiony temat upiekliśmy gofry. Dzieci bardzo chętnie i z radością zajadały się pysznymi wypiekami. Dziękujemy za pomoc w przygotowaniu gofrów Pani Magdalenie G. J
1