- Statut Szkoły Podstawowej im TOW Gryf Pomorski w Miechucinie
- RODO
- Ceremoniał szkolny
- Szkolny program wychowawczo-profilaktyczny
- Procedury postępowania w sytuacjach problemowych zachowań uczniów
- Prawa i obowiązki ucznia
- Regulamin wycieczek i innych imprez krajoznawczo – turystycznych
- Regulamin sali gimnastycznej
- Regulamin świetlicy
- Regulamin stołówki
- Regulamin biblioteki szkolnej
- Regulamin ZFŚS
- Regulamin pracy
- Regulamin naboru na wolne stanowisko nauczycieli
- Regulamin SK Caritas
- Regulamin korzystania z placu zabaw
REGULAMIN BIBLIOTEKI SZKOLNEJ
W SZKOLE PODSTAWOWEJ IM. TOW „GRYF POMORSKI”
W MIECHUCINIE
Uchwalono na podstawie art. 104 ustawy z dnia 14 grudnia 2016 r. - Prawo oświatowe (Dz. U. z 2018 r. poz. 996).
- Biblioteka Szkoły Podstawowej w Miechucinie jest czynna od poniedziałku do piątku wg dyżurów nauczycieli i aktywu bibliotecznego.
- Organizacja biblioteki uwzględnia w szczególności zadania w zakresie:
1) gromadzenia i udostępniania podręczników, materiałów edukacyjnych i materiałów ćwiczeniowych oraz innych materiałów bibliotecznych, zgodnie z art. 22aj ustawy o systemie oświaty;
2) tworzenia warunków do efektywnego posługiwania się technologiami informacyjno-komunikacyjnymi;
3) rozbudzania i rozwijania indywidualnych zainteresowań uczniów oraz wyrabiania i pogłębiania u uczniów nawyku czytania i uczenia się;
4) organizowania różnorodnych działań rozwijających wrażliwość kulturową i społeczną uczniów, w tym w zakresie podtrzymywania tożsamości narodowej i językowej uczniów należących do mniejszości narodowych, mniejszości etnicznych oraz społeczności posługującej się językiem regionalnym;
5) przeprowadzania inwentaryzacji księgozbioru biblioteki szkolnej, z uwzględnieniem przepisów wydanych na podstawie art. 27 ust. 6 ustawy z dnia 27 czerwca 1997 r. o bibliotekach.
- Wyznaczone miejsce na czytelnię jest czynne w czasie pracy biblioteki.
- Biblioteka szkolna gromadzi podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe i inne materiały biblioteczne.
- Biblioteka nieodpłatnie:
- wypożycza uczniom podręczniki lub materiały edukacyjne, mające postać papierową,
- zapewnia uczniom dostęp do podręczników lub materiałów edukacyjnych, mających postać elektroniczną,
- przekazuje uczniom materiały ćwiczeniowe bez obowiązku zwrotu lub je udostępnia.
- Uprawnieni do korzystania z biblioteki i czytelni są uczniowie, ich rodzice, nauczyciele i inni pracownicy szkoły oraz osoby upoważnione przez dyrektora szkoły.
- Z komputera multimedialnego mogą nieodpłatnie korzystać wszyscy uczniowie i pracownicy szkoły oraz rodzice w godzinach pracy biblioteki.
- Praca przy komputerze możliwa jest po otrzymaniu zgody nauczyciela-bibliotekarza.
- Uczniowie mają prawo do korzystania z komputerów poza swoimi godzinami lekcyjnymi.
- Przy jednym stanowisku komputerowym mogą przebywać jednocześnie najwyżej dwie osoby.
- Użytkownikom nie wolno dokonywać zmian w strukturze danych na dyskach komputerów. Korzystać można tylko z zainstalowanych programów. Zabrania się instalowania innych programów i dokonywania zmian w już istniejących oprogramowaniach.
- Wszelkie zauważone nieprawidłowości należy natychmiast zgłaszać bibliotekarzowi.
- Z księgozbioru podręcznego, czasopism i zbiorów multimedialnych można korzystać tylko na miejscu.
- Przed opuszczeniem biblioteki czasopisma, książki i programy edukacyjne należy odłożyć na miejsce.
- W bibliotece obowiązuje cisza.
- W bibliotece obowiązuje zakaz spożywania posiłków i picia napojów.
- Czytelnik może wypożyczać książki tylko na swoje nazwisko.
- Jednorazowo można wypożyczyć najwyżej 3 książki.
- Termin zwrotu książek wynosi 1 miesiąc.
- Jeżeli czytelnik nie przeczytał książki, a wypożyczalnia nie ma na nią nowych zamówień, można przynieść książkę i prosić o sprolongowanie terminu zwrotu.
- W szczególnych sytuacjach bibliotekarz może przedłużyć czas, na jaki książka została wypożyczona.
- Czytelnik może zarezerwować potrzebną mu pozycję.
- Przed zakończeniem roku szkolnego należy zwrócić do biblioteki wszystkie wypożyczone książki.
- Na okres wakacji lub ferii uczeń, pracownik szkoły czy rodzic może wypożyczyć książkę, pod warunkiem, że od września lub po feriach zimowych jest nadal członkiem społeczności szkolnej.
- Wypożyczone materiały należy chronić przed zniszczeniem, uszkodzeniem i zgubieniem.
- Zniszczoną lub zgubioną książkę należy odkupić. Jeśli nie ma możliwości odkupienia tej samej pozycji, należy odkupić książkę wskazaną przez bibliotekarza.
- Za ewentualne szkody poczynione przez ucznia odpowiadać finansowo będą rodzice/prawni opiekunowie ucznia.
- Każdy użytkownik biblioteki zobowiązany jest do zwrotu wszystkich wypożyczonych książek, jeśli przestaje być uczniem lub pracownikiem szkoły.
- Za naruszenie regulaminu będą nakładane kary przewidziane w regulaminie ucznia.
Wypożyczanie podręczników, materiałów edukacyjnych
Użyte w Regulaminie terminy oznaczają:
- Podręcznik – podręcznik dopuszczony do użytku szkolnego.
- Materiał edukacyjny – materiał zastępujący lub uzupełniający podręcznik, umożliwiający realizację programu nauczania, mający postać papierową lub elektroniczną.
- Materiał ćwiczeniowy – materiał przeznaczony dla uczniów służący utrwalaniu przez nich wiadomości i umiejętności, nie objęty zwrotem.
- Podręczniki, materiały edukacyjne, materiały ćwiczeniowe przekazane szkole w ramach dotacji rządowej MEiN zostają przekazane na stan biblioteki na podstawie protokołu.
- Podręczniki, materiały edukacyjne i materiały ćwiczeniowe przekazane szkole w ramach dotacji powinny być użytkowane przez okres minimum 3 lat.
- Ich wypożyczanie odbywa się na początku każdego roku szkolnego – najpóźniej do dnia 15 września danego roku szkolnego.
- Bibliotekarze na początku roku szkolnego przekazują podręczniki oraz materiały edukacyjne i ćwiczeniowe nauczycielom przedmiotowym, którzy wręczają je uczniom, zapisując numer egzemplarza we wcześniej przygotowanym formularzu.
- Uczeń po otrzymaniu podręcznika oraz materiałów edukacyjnych, materiałów ćwiczeniowych ma obowiązek sprawdzić stan podręcznika lub materiałów edukacyjnych, ćwiczeniowych, a ewentualne uszkodzenia natychmiast zgłosić nauczycielowi.
- Podręczniki wypożyczane są na okres 10 miesięcy, termin ich zwrotu mija w ostatni piątek przed zakończeniem roku szkolnego.
- Wraz z upływem terminu zwrotu uczeń powinien oddać do biblioteki szkolnej wszystkie wypożyczone podręczniki wraz z ich dodatkowym wyposażeniem (płyty, mapy, plansze itp.).
- Biblioteka w uzasadnionych okolicznościach ma prawo zażądać zwrotu wypożyczonych materiałów przed upływem ustalonego terminu.
- Uczeń, który w trakcie roku szkolnego, z powodów losowych rezygnuje z edukacji w szkole, zobowiązany jest zwrócić otrzymany podręczniki oraz określone materiały edukacyjne.
- Przez uszkodzenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się nieumyślne zabrudzenie, poplamienie, zgniecenie lub rozerwanie umożliwiające jednak dalsze ich wykorzystywanie.
- Na żądanie bibliotekarza użytkownik, który doprowadził do uszkodzenia materiałów bibliotecznych, jest zobowiązany podręcznik naprawić.
- Przez zniszczenie podręcznika lub materiałów edukacyjnych rozumie się umyślne lub spowodowane przez zaniedbanie użytkownika poplamienie, trwałe zabrudzenie, porysowanie lub popisanie, połamanie lub rozerwanie, wyrwanie i zagubienie kartek oraz inne wady fizyczne, które pomniejszają wartość użytkową podręcznika lub materiałów edukacyjnych i uniemożliwiają pełne z nich korzystanie.
- Uczeń ponosi pełną odpowiedzialność materialną za wszelkie uszkodzenia lub zniszczenia wypożyczonych podręczników lub materiałów edukacyjnych, nieujawnionych w chwili wypożyczenia.
- W przypadku uszkodzenia, zniszczenia lub niezwrócenia podręcznika lub materiału edukacyjnego szkoła będzie żądać od rodziców ucznia zwrotu kosztu zakupu podręcznika , materiału edukacyjnego lub zakupu przez rodzica, prawnego opiekuna .
Procedura obsługi czytelnika
- Czytelnik może korzystać z zasobów bibliotecznych w godzinach pracy biblioteki szkolnej.
- Nauczyciel-bibliotekarz w miarę możliwości wraz z czytelnikiem wyszukuje pożądaną pozycję w księgozbiorze: służy radą, pomaga odnaleźć pozycję w odpowiednim dziale bibliotecznym, odszukuje i podaje właściwą pozycję zwłaszcza w przypadku uczniów młodszych i czytelników z niepełnosprawnościami.
- Nauczyciel-bibliotekarz działa w myśl zasady: „żaden czytelnik nie powinien wyjść z biblioteki z niczym” - tj. udziela informacji, gdzie można odszukać pozycję nawet w przypadku braku tejże w bibliotece szkolnej.
- W przypadku chęci skorzystania z zasobów bibliotecznych czytelnika z niepełnosprawnością ruchową, nauczyciel-bibliotekarz lub osoba do tego wyznaczona pomaga czytelnikowi dotrzeć (jeżeli jest to możliwe) na teren biblioteki oraz zapewnia komfortowe miejsce do odpoczynku.
- Czytelnik z niepełnosprawnością może użyć dzwonka znajdującego się przed bocznym wejściem do szkoły, aby wezwać nauczyciela-bibliotekarza lub osobę do tego wyznaczoną.
- Osoby z niepełnosprawnościami obsługiwane są poza kolejnością oraz mają pierwszeństwo w korzystaniu z komputerów znajdujących się w bibliotece szkolnej.
- Czytelnik niepełnosprawny może zarezerwować książkę: telefonicznie (586842866) oraz przesłać informację na pocztę elektroniczną biblioteki szkolnej: biblioteka.sz1@wp.pl
Termin odbioru zarezerwowanej pozycji, jeżeli znajduje się w zbiorach bibliotecznych szkoły, odbywa się następnego dnia (nie licząc dni wolnych). Odbiór wypożyczonej pozycji odbywa się w szkolnym sekretariacie (na parterze) w godzinach tj. 8.00-15.00, dotyczy czytelników, którzy nie mogą dotrzeć do biblioteki szkolnej ze względu na swoją niepełnosprawność. - Nauczyciel-bibliotekarz jest uważny na potrzeby czytelnika, zwłaszcza czytelnika z niepełnosprawnością. Stara się aktywnie wspierać czytelnika w procesie podejmowania decyzji i wypożyczenia pozycji bibliotecznej.
Organizacja pracy biblioteki szkolnej na wypadek zagrożenia epidemicznego
- Osoby przebywające w bibliotece szkolnej mają obowiązek przestrzegać zachowania dystansu społecznego wynoszącego min. 1.5 m.
- Ustala się okres kwarantanny dla książek i innych materiałów przechowywanych w bibliotece wynoszący 2 dni od momentu zwrotu pozycji do biblioteki.
- W przypadku braku możliwości korzystania z biblioteki z zachowaniem koniecznych środków ostrożności, uczeń zobowiązany jest czekać na swoją kolej przed wejściem do biblioteki.
- Po zakończeniu pracy należy przemyć bibliotekę odpowiednimi detergentami.