Symbole Szkoły
1. Szkoła posiada sztandar. Sztandar dla społeczności szkolnej jest symbolem Polski- Narodu-Małej Ojczyzny, jaką jest szkoła i jej najbliższe otoczenie.
2. Opis sztandaru:
Płat sztandaru stanowi tkanina w kształcie kwadratu o wymiarach 100 cm x 100 cm. Przymocowany jest on do drzewca wykonanego z jasnego drewna toczonego, zakończonego głowicą w formie srebrnego orła w złotej koronie. Sztandar obszyto złotą taśmą i wykończono złotymi frędzlami.
Główna strona sztandaru (awers) posiada kremowe tło. Centralne miejsce zajmuje wyszywany symbol patrona szkoły: dwa czarne gryfy trzymające proporzec w kształcie litery S, otoczony napisem Zespół Szkół w Miechucinie im. TOW Gryf Pomorski . W rogach płata znajdują się motywy kaszubskie. Rewers sztandaru stanowi biało-czerwony Krzyż Kawaleryjski . Na tym tle w centrum umieszczono wizerunek orła białego z głową ozdobioną złotą koroną zwróconą w prawo, we wieńcu z gałązek wawrzynu. W ramionach Krzyża Kawaleryjskiego widnieje napis: „Godność Nauka Człowiek 2006”. Pomiędzy ramionami, w rogach płata, są umieszczone motywy kaszubskie.
3.Warunki stosowania sztandaru szkoły:
1) uroczystości z udziałem sztandaru wymagają zachowania powagi,
2) przechowywanie , transport i przygotowanie sztandaru do prezentacji wymagają właściwych postaw jego poszanowania,
3) opiekę nad sztandarem sprawuje poczet sztandarowy oraz wyznaczony nauczyciel,
4) najważniejsze uroczystości z udziałem sztandaru:
a) uroczyste rozpoczęcie roku szkolnego,
b) Dzień Edukacji Narodowej,
c) ślubowanie klas pierwszych,
d) Święto Patrona Szkoły,
e) Święto Niepodległości,
f) Uchwalenie Konstytucji 3 Maja,
g) uroczystości rocznicowe,
h) udział w świętach państwowych i kościelnych poza terenem szkoły,
i) udział w innych uroczystościach za zgodą dyrektora szkoły,
j) zakończenie roku szkolnego.
4. Poczet sztandarowy wytypowany jest spośród społeczności uczniowskiej. Prawo do objęcia funkcji w składzie pocztu sztandarowego posiadają uczniowie od klasy VI. Kandydatury składu pocztu sztandarowego są przedstawione przez wychowawców klas oraz Samorząd Uczniowski na czerwcowej Radzie Pedagogicznej i przez nią zatwierdzone. Kadencja pocztu trwa jeden rok ( począwszy od przekazania w dniu uroczystego zakończenia roku szkolnego ).
5. Decyzją Rady Pedagogicznej uczniowie mogą być odwołani ze składu pocztu sztandarowego. W takim przypadku dokonuje się wyboru uzupełniającego.
6. Skład pocztu sztandarowego:
1) chorąży,
2) asysta.
7. Chorąży oraz asysta w dniach uroczystości szkolny i pozaszkolnych zobowiązani są do zakładania strojów galowych:
1) dziewczęta: biała bluzka z długim lub krótkim rękawem, czarna spódnica (nie krótsza aniżeli 5 cm nad kolanami),
2) chłopcy: biała bluzka z długim lub krótkim rękawem, czarny lub granatowy garnitur, krawat czarny lub granatowy
3) obuwie:
a) dziewczęta czarne lub granatowe, tzw. czółenka, lub buty na obcasie o maksymalnej wysokość 3 cm,
b) chłopcy: czarne lub granatowe.
8. Sztandar jest przechowywany na terenie szkoły w zamkniętej gablocie, która umieszczona jest w centralnym punkcie na ścianie w głównym holu szkoły.
9 .W gablocie znajdują się insygnia pocztu sztandarowego:
1) biało-czerwone szarfy,
2) białe rękawiczki.
10. Szkoła posiada logo. które ma wymowne znaczenie. Centralną część stanowi książka, symbol wiedzy, którą chcą zgłębiać młodzi ludzie, a ona kształtuje ich umysły i postawy. Jest znakiem rozpoznawczym szkoły. Umieszczane na mundurkach szkolnych, dyplomach, pismach urzędowych.
11. Opis: dwa nakładające się na siebie koła, większe o średnicy 6 centymetrów, koloru białego i mniejsze, centralnie w nim umieszczone, o średnicy 4 centymetrów, koloru granatowego, litery są w kolorze czarnym, w białej, górnej części umieszczone są napisy: „Szkoła Podstawowa w Miechucinie”, w dolnej części: „im. TOW Gryf Pomorski”, w granatowym kole widać jasnoniebieskie łuki, w kształcie spirali, między którymi znajdują się trzy różnej wielkości, białe książki.
12. Szkoła posiada Ceremoniał Szkolny, będący odrębnym dokumentem.