• Historia Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski

• 29.04.2019 23:54
        • TOW „Gryf Pomorski” została utworzona 7 lipca 1941 r. pod-czas tajnego spotkania w Czarnej Dąbrowie koło Bytowa, w zabudowaniach lokalnego rolnika Bolesława Żmudy Trze-biatowskiego. Uczestniczyli w nim przedstawiciele 3 organiza-cji podziemnych: Tajnej Organizacji Wojskowej „Gryf Kaszub-ski” por. rez. Józefa Dambka ps. „Adam”, „Kil”, „Lech”, Wojsko-wej Organizacji Niepodległościowej ppłk. rez. księdza Józefa Wryczy ps. „Rawycz” oraz grupy braci Józefa Kulasa i Leona Kulasa ps. „Zawisza”. Zgodnie z deklaracją ideową TOW „Gryf Pomorski” miała mieć charakter katolicki, ponadpartyjny, wojskowy. Jej celem była pomoc polskiej ludności Pomorza i przygotowanie wystąpienia zbrojnego w połączeniu z desan-tem polskich wojsk z Zachodu, przewidzianego na okres zała-mania się Rzeszy Niemieckiej. Deklarowano podporządkowa-nie się Polskiemu Rządowi na Uchodźstwie i Najwyższemu Wodzowi z zachowaniem jednak niezależności.
        • Historia Szkoły Podstawowej w Miechucinie

• 29.04.2019 23:46
        • Szkoła w Miechucinie zapisała się w historii już przed rokiem 1868. Była to wtedy (jak podaje kronika szkoły z 1936 r. ) „szkółka wiązana z drewna, wymu-rowana cegłą - budowana na wzór pruski i mieściła tylko jedną izbę lekcyjną”. Została wybudowana na posiadłości rolnika Jana Trepczyka.
          Uczyły się w niej nie tylko dzieci z Miechucina, ale i z okolicznych wiosek.
          Broszura przybliża historię Naszej Szkoły.
        • Historia Wieczornicy Kaszubskiej

• 29.04.2019 23:40
        • Pierwszą wieczornicę kaszubską zorganizowaliśmy w naszej szkole w 2003 roku. Wydarzenie to stało się u nas tradycją. Co roku przedsięwzięcie to wiąże się z inną tematyką i obejmuje: program artystyczny, okolicznościowe wystawy i degustację regionalnych potraw...