Dnia 25.10. 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Już od samego rana panowała podniosła atmosfera. Pierwszaki odświętnie ubrane, w mundurkach przepięknie wyróżniały się na szkolnych korytarzach. Już od pierwszego dzwonka nie mogły doczekać się godziny rozpoczęcia uroczystości. Z przejęciem oglądały wprowadzenie sztandaru, odśpiewały wspólnie z wszystkimi hymn narodowy oraz wysłuchały słów powitania od Pani Dyrektor. Po przywitaniu ich przez klasy drugie, które przygotowały przedstawienie na poczet włączenia swoich młodszych kolegów do swojego grona, nadszedł czas na występ Pierwszoklasistów. Dzieci wyrecytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenki, prezentując się przy tym wspaniale! I wreszcie nastąpiła wielka chwila Ślubowania. Dzieci w obecności przybyłych gości: księdza, dyrekcji, rodziców, przedstawiciela rady rodziców, nauczycieli oraz swych starszych kolegów i koleżanek uroczyście ślubowały kierując swój wzrok oraz prawe dłonie na sztandar. Dzieci pięknie przeżyły tę chwilę, z wielkim skupieniem i powagą powtarzały słowa ślubowania. Wykazali się wielka dojrzałością. Następnie Pani Dyrektor dokonała pasowania szablą, która została podarowana nam przez Stwarzyszenie Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" . Pod koniec glownej uroczystości dzieci zostały obdarowane upominkami, które wręczali rodzice, przedstawiciele Rady Rodziców, dyrekcja oraz ucznioiwe klas drugich. Po uroczystości wraz ze swymi rodzicami oraz gośćmi udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców Pierwszaków, była tam również dla nich niespodzianka – tort, który bardzo smakował dzieciom. Po smakołykach była pora na zrobienie pamiątkowych zdjęć z rodzicami na przygotowanej w sali „ściance”, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Ten dzień był bardzo udany, a czas mile spędzony! Nasi pierwszoklasiści są już PRAWDZIWYMI UCZNIAMI! Jesteśmy z nich bardzo dumni!
II spotkanie w ramach realizacji projektu mPotęga
21 października odbyło się II spotkanie w ramach projektu mPotęga. Podczas tego spotkania uczniowie przygotowywali sałatki warzywne. Na początku każda grupa zważyła swoje produkty, a następnie wyszukała wartość kaloryczną danego produktu i przeliczyła wartość kaloryczną całej sałatki. Dodatkowo policzyli koszt produktów na wykonanie sałatki. Kolejnym etapem było wykonanie sałatki oraz jej degustacja. Na koniec odbyło się głosowanie na najlepszą potrawę. Podczas spotkania rozstrzygnięto również konkurs na najlepiej zaplanowaną sałatkę owocową, którą przygotowywali „na papierze”. Zajęcia zainspirowały uczniów do zwracanie większej uwagi na to co kupują w sklepie i ile dany produkt ma kalorii.
Było kolorowo i pysznie.
11
Realizacja projektu Ciekawscy Trzecioklasiści „Z czego składa się las?”
Uczniowie klasy 3a badali z czego składa się las. O pomoc poprosili Pana Leśniczego. Spotkali się w lesie, by poszukiwać i badać warstwy lasu. Leśniczy opowiadał o wybranych gatunkach roślin i zwierząt. Krótko scharakteryzował pracę leśnika. Zdobyte informacje uczniowie wykorzystali w pracy grupowej. Zadaniem było stworzenie makiety lasu. Spisali się świetnie!. To był pracowity i piękny dzień!.
2Korzystając ze słonecznej pogody pod koniec października również klasa 3b wybrała się na jesienną wycieczkę do lasu. Głównym celem naszej wyprawy było poznanie warstwowej budowy lasu. Podczas wycieczki mieliśmy okazję obserwować ślady jesieni w lesie, podziwiać różne gatunki drzew, zmierzyć jak grube są ich pnie oraz poznać budowę warstwową lasu i jej mieszkańców. Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń z leśnymi pamiątkami wróciliśmy do szkoły.
9
Festiwal Legend Chmieleńskich
20 października br. w GOKSiR w Chmielnie odbył się Festiwal Legend Chmieleńskich. Podczas III Przeglądu Twórczości Teatralnej widzowie mieli okazję obejrzeć sześć występów przygotowanych na podstawie różnych legend związanych z Chmielnem.
Po przedstawieniach spotkanie z teatrem uświetnił spektakl pt.: „Damroka” w wykonaniu artystki – rzeźbiarki Pani Ireny Brzeskiej.Nasza grupa aktorów z kl. V zaprezentowała legendę pt.: ”Tamòwô” w kaszubskiej wersji językowej i uplasowała się na III miejscu.
Serdecznie gratulujemy miejsca na podium!
Klasa w terenie
Dzieci z klasy 0b zrealizowały zadania, dotyczące wprowadzonej innowacji pedagogicznej pt.:”Klasa w terenie”. Założeniem tej innowacji było spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dzieci prowadziły obserwację przyrody, spacerowały po okolicy. Odbył się również piknik oraz zabawa plastyczna w terenie pt.:”Malowanie chmur”. Dzieci rozmawiały o darach jesieni, stworzyły z ich użyciem pracę plastyczną, a także grały na szczególnych instrumentach- kasztanach w rytm muzyki. :)
8
Spotkanie najmłodszych uczniów z Policjantami
We wtorek 26 października klasy 0 i 1 odwiedzili szczególni goście- Panowie Policjanci. Opowiedzieli dzieciom jak należy poruszać się w ruchu drogowym, jak wzywać pomocy w razie potrzeby oraz dlaczego dzieci nie powinny rozmawiać z obcymi ludźmi. To była ważna lekcja dla wszystkich. Dzieci z uwagą słuchały tego, o czym opowiadali nasi goście- w nagrodę otrzymały pamiątkowe - bardzo przydatne prezenty. Dziękujemy!
"Misje Sercem Kościoła"
Uczniowie naszej szkoły, którzy tworzą kółko misyjne w sobotę 21.10.2023r. uczestniczyli w Kongresie Misyjnym pt. "Misje Sercem Kościoła." Pojechaliśmy przebrani w stroje misyjne i zabraliśmy ze sobą zrobione przez uczniów różańce.
Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią z Ks Biskupem, następnie były śpiewy i zabawy wielbiące Pana Boga. Odbyły się również dwa konkursy:
1. Na najpiękniejszy różaniec - uczennice naszej szkoły Kinga Neumann i Lena Okrój z klasy 3a zajęły I miejsce, Gratulacje
2. Na najładniejszy strój misyjny.
Spotkanie było pięknym przeżyciem, mimo deszczowej pogody.
2
Góra Złota
Projekt edukacyjny „Ciekawscy Trzecioklasiści”
"Czy z każdej mąki powstanie chleb?”
Trzecioklasiści badali, czy z każdej mąki można upiec chleb. Na początku poznawali zboża, oglądali kłosy i ziarna zbóż oraz szukali produktów wytworzonych z różnych rodzajów roślin zbożowych. Obserwowali proces powstawania mąki. Kolejnym etapem, bardzo atrakcyjnym dla dzieci było mieszanie ciasta chlebowego, w którym od strony praktycznej poznali proces pieczenia chleba. Każdy uformował i upiekł swój maleńki chlebek. Upieczone chlebki były przepyszne. To było ciekawe i pouczające doświadczenie!
3"Jak skutecznie działać w zespole?"
Uczniowie klasy 3a szukali odpowiedzi na pytanie: Jak skutecznie działać zespole? W celu znalezienia odpowiedzi musieli wykonać szereg eksperymentów, działań wymagających współdziałania, szukali sposobów efektywnego wykonania zadania. Ten projekt wymagał zaangażowania uczniów, szukania pomysłów, sposobów działania, koncentracji i pomysłowości. Cały badawczy etap zakończył się stworzeniem kodeksu skutecznej współpracy.
6
Projekt edukacyjny "Klasa w terenie"- klasa I
Realizując zajęcia w projekcie „Klasa w terenie” Pierwszaki wykonały już kilka zadań. „Obserwacja przyrody” - wspaniałym zajęciem dla dzieci okazało się obserwowanie przyrody. Mogły znaleźć coś, czego nie widać gołym okiem. Bardzo ciekawe doświadczenie, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, że mamy w klasie wielu przyrodników.
„Tworzenie prac z darów natury” - wykorzystując liście zebrane podczas spaceru dzieci utworzyły ciekawe, jesienne fryzury. Dodatkowo wykonały grzyby z warzyw oraz stworki według własnego pomysłu.
7
Smacznie i zdrowo w klasie IIa
WIEMY, CO JEMY- ciastka owsiano- dyniowe
Kilka dni temu w szkole zapachniało cynamonem i dynią. Uczniowie z klasy IIa przygotowali i upiekli zdrowe ciasteczka. Dzieci z wielkim przejęciem analizowały przepis, ważyły składniki na wadze, łączyły i formowały ciasteczka. Wspólne pieczenie okazało się wspaniałą zabawą i nauką, a jeszcze przyjemniejsza okazała się degustacja.
9
Realizacja projektu CEO „Młodzi Głosują”.
W dniu 09 października uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w projekcie „Młodzi Głosują” organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Celem Projektu było zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.
Cele Projektu wypełniane są poprzez dostarczenie młodym ludziom informacji na temat procedur państwa demokratycznego i znaczenia wyborów oraz zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej i udział uczniów i uczennic w młodzieżowej symulacji wyborów („Wybory Szkolne”)
Uczniowie klasy 8 w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie, w grupach projektowych zachęcali uczniów naszej szkoły do świadomego korzystania ze swoich praw, zwłaszcza praw wyborczych.
"Młodzi głosują" to lekcja demokracji w praktyce. Uczestniczki i uczestnicy, poprzez własne działania, dowiedzieli się więcej o roli Sejmu i Senatu, ordynacji wyborczej czy neutralności politycznej. Część społeczności uczniowskiej zyskała okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na startujące komitety i dać znać o swoich poglądach. Młodzi mają głos. Pozwól go usłyszeć!
641
Warsztaty regionalne w naszej szkole
Uczniowie klas 1-4 uczęszczający na lekcje języka kaszubskiego uczestniczyli w warsztatach
edukacyjnych o pszczołach prowadzonych przez panią Bożenę Kupper-Krzyżanowską.
Pani Bożena przyniosła do naszej placówki specjalny ul pokazowy z ramkami pszczelimi,
podkurzacz pszczelarski, odsklepiacz widelcowy do miodu, podkarmiaczkę dla pszczół, a także
wyroby pszczele jak pyłek kwiatowy, kit pszczeli czy miód. Uczniowie mogli przymierzyć
specjalne kapelusze pszczelarskie i pozować do zdjęć z przyborami pasiecznymi.
Uczestnicy mieli okazję poznać fascynujący świat owadów i dowiedzieli się jakie znaczenie mają
pszczoły dla otaczającego nas świata oraz dlaczego powinniśmy o nie dbać.
Warsztaty były świetną okazją do połączenia nauki i zabawy. Dzieci dowiedziały się o
pożyteczności pszczół dla człowieka i natury, a na koniec warsztatów mogły spróbować miodu
rzepakowego. Dodatkowo,każdy wykonał naturalną świeczkę z węzy pszczelej czyli inaczej
wosku pszczelego.14
Dzień Edukacji Narodowej w naszej szkole
W czwartek 12 października 2023r, w naszej szkole świętowaliśmy Dzień Edukacji Narodowej. Z tej okazji na uroczystym apelu, który został poprzedzony Mszą św, , spotkali się uczniowie, nauczyciele, pracownicy obsługi oraz zaproszeni goście.
Po wprowadzeniu sztandaru oraz przywitaniu gości przez panią dyrektor Helenę Płotka odbyła się część artystyczna przygotowana przez uczniów.
Uczniowie klasy VIa zaprezentowali się w humorystycznym skeczu pt " Rada Pedagogiczna", który doceniony został gromkimi brawami. Artystom towarzyszyli także uczniowie z innych klas, a o oprawę muzyczną zadbał szkolny chór.
Ten dzień był także okazją do wręczenie pracownikom szkoły kwiatów oraz nagród Dyrektora Szkoły.
Składamy wielkie podziękowania przedstawicielom rodziców za pamięć oraz wspaniałe życzenia z okazji tego wyjątkowego dnia.
Cała uroczystość została udokumentowana dzięki wykorzystaniu sprzętu pozyskanego w ramach Projektu Laboratoria Przyszłości.
486
Rewia na lodzie
Dnia 10.10.23r. Odbył się wyjazd klas I-IV do hali widowiskowej Olivia w Gdańsku, na Rewię na lodzie „Niezwykłe przygody Sindbada Żeglarza”. Oglądaliśmy opowieść opartą na motywach baśni Bolesława Leśmiana. Było to niesamowite widowisko w wykonaniu zawodowych łyżwiarzy z całej Polski. Dzieci były pod wrażeniem ruchomej scenografii oraz bajkowych kostiumów oraz efektów pirotechnicznych. Ten spektakl za pewne na długo zostanie w naszej pamięci.
Wyjeżdżając na Rewię, klasy 1 i 2ab, zrealizowały zadanie „Wyjście w ciekawe miejsce” w ramach projektu edukacyjnego "Klasa w terenie".
3
10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego
Obchodzony 10 października Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego został zainicjowany w 1992 roku przez Światową Federację Zdrowia Psychicznego (World Federation for Mental Health,). Początkowo Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego nie miał określonego charakteru. Za główne cele przyjęto upowszechnianie polityki zdrowia psychicznego oraz zwiększanie społecznej świadomości poprzez edukację społeczną w zakresie profilaktyki zaburzeń emocjonalnych i psychicznych a także wspieranie walki ze stygmatyzacją społeczną. Każdego roku Federacja wybiera do promowania nowy temat.
Zdrowie psychiczne zazwyczaj definiuje się jako dobrostan, w którym jednostka realizuje swoje możliwości i potrafi poradzić sobie z różnorodnymi sytuacjami życiowymi, jak również jest w stanie uczestniczyć w życiu społecznym oraz produktywnie pracować. Dobrostan taki obejmuje emocjonalne, psychologiczne i społeczne dobre samopoczucie i zakłada przeżywanie pozytywnych uczuć (np. szczęście, satysfakcja), posiadanie pozytywnych postaw wobec własnych obowiązków i wobec innych ludzi oraz pozytywne funkcjonowanie (np. integracja społeczna, aktualizacja i spójność).
ZADBAJMY O ZDROWIE PSYCHICZNE NASZE I NASZYCH DZIECI!!!!!
Więcej informacji:
https://www.gov.pl/web/wsse-warszawa/zdrowie-psychiczne
CIEKAWSCY TRZECIOKLASIŚCI. CZY WSZYSTKIE PYTANIA SĄ DOBRE?
W ramach zajęć uczniowie szukali odpowiedzi na pytanie co to jest uważność? Dzieliły się swoimi doświadczeniami i spostrzeżeniami. W kolejnym etapie wykonując ćwiczenia i eksperymenty wyciągali wnioski z własnych odczuć. Było trochę śmiechu, zabawy ale również ciszy i medytacji. Ten temat był bardzo ważny dla dzieci. Stwierdziły, że teraz poradzą sobie z nadmiarem emocji, myśli i stresu, które powodują rozproszenie uwagi, by móc działać w skupieniu.
Laboratoria przyszłości
Dnia 5 października naszą szkołę odwiedziło mobilne Laboratorium Przyszłości. Instruktorka pokazała uczniom jak w fajny i ciekawy sposób można wykorzystać okulary ClassVR na różnych lekcjach. Uczniowie zwiedzili m.in. Paryż, weszli do wnętrza komputera, obejrzeli ludzkie serce i nerki oraz wiele innych ciekawostek. Zajęcia były ciekawe i inspirujące.
311
Pierwsze spotkanie w ramach projektu mPotęga
Dnia 30.09. odbyło się pierwsze spotkanie w ramach projektu mPotęga pt. „Matematyka od kuchni”. Jest to już X edycja tego projektu. Nasza szkoła po raz piąty uzyskała dofinansowanie z Fundacji mBanku grant w wysokości 8000 zł. Projekt będą realizować uczniowie klas VII i VIII.
Uczniowie wraz z opiekunami Panią Beatą Dawidowską, Lucyną Mielewczyk i Agnieszką Zakrzewską rozpoczęli realizację założeń projektu, którego celem jest utrwalenie materiału z działów: ułamki zwykłe, liczby dziesiętne, proporcje; sprawne posługiwanie się w życiu codziennym jednostkami masy oraz kaloriami; uświadomienie uczniom jak ważne jest zdrowe odżywianie.
Zajęcia rozpoczęły się od stworzenia sałatki owocowej „na papierze”. Uczniowie w parach tworzyli skład takiej sałatki, dobierali odpowiednie owoce, przeliczali wagę produktu, wyliczali koszt całkowity takiej sałatki mając do dyspozycji jedynie 30 zł a na koniec musieli ją narysować.
W drugiej części spotkania uczniowie podzielili się na grupy (5 grup 6 osobowych), ustalili jakie potrawy będą przygotowywać oraz stworzyli listę produktów potrzebnych do przygotowania potraw.
Zapowiadają się pyszne zajęcia.
33