• Projekt edukacyjny klas II – Czy wiesz, jak żyje jeż?

        • Jak zwierzęta przystosowują się do otoczenia?

          Uczniowie klasy 2a badali kolejne zagadnienie z projektu. Tym razem poszukiwali odpowiedzi na pytanie: Jak zwierzęta przystosowują się do otoczenia? Te zajęcia odbyły się w terenie. Dzieci wyposażone w przybory do  obserwacji wyruszyły na wyprawę. Poszukiwały różne gatunki zwierząt i obserwowały ich wygląd, miejsce przebywania, sposób poruszania się itp. Następnie uczniowie podzielili się zebranymi informacjami i spostrzeżeniami i wyciągnęły trafne wnioski. To był bardzo ciekawy i wesoły dzień, w którym dzieci zdobyły wiedzę przez działanie, odkrywanie i wnioskowanie. Szczęśliwi, pełni nowej wiedzy wrócili do szkoły.

          To było już ostatnie zadanie w ramach realizacji projektu edukacyjnego: „ Czy wiesz, jak żyje jeż? Dzieci przyjęły tę informację ze smutkiem.

        • Dni Europy w naszej szkole

        • W maju obchodzimy w naszej szkole Dni Europy. W tym roku poznajemy bliżej naszych sąsiadów: Czechy oraz Słowację, a robimy to poprzez gry planszowe przygotowane przez uczniów, prezentacje multimedialne oraz konkurs rysunkowy. Uczniowie włożyli dużo pracy w swoje prace, a efekty są niesamowite!

        • Brawa dla naszych cyklistów!

        • Dnia 09 maja 2023 roku w Szkole Podstawowej nr 2 w Kartuzach, odbyły się powiatowe eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. Drużyna naszej szkoły w składzie Brzeska Nikola, Kmita Maria, Melibruda Mateusz oraz Krzebietke Hubert zajęła III miejsce.

          Dnia 20 kwietnia 2023 roku w Szkole Podstawowej w Chmielnie, odbyły się gminne eliminacje Ogólnopolskiego Turnieju Bezpieczeństwa w Ruchu Drogowym. W kategorii klas IV-VI,  I miejsce  zajęła drużyna z naszej szkoły

          Brzeska Nikola, Kmita Maria, Melibruda Mateusz oraz Formela Michał

        • Sukcesy religijne naszych uczniów

        • Uczniowie naszej szkoły w ostatnich  dniach brali udział w konkursach o tematyce religijnej na szczeblu diecezjalnym i osiągnęli imponujące wyniki:

          Zofia Brzeska - I miejsce w XIX Konkursie Biblijnym Diecezji Pelplińskiej „Ukochany uczeń”           w kategorii klas 7-8

          Hubert Krzebietke- III miejsce w Diecezjalnym Konkursie Liturgicznym w kategorii: ministrant do 6 klasy szkoły podstawowej.

           

          Gratulujemy i życzymy dalszych tak wspaniałych sukcesów!

        • Wycieczka klas I A i I B- Szymbark 2023

        • Dnia 5.05.2023 r. Odbyła się  wycieczka klas 1a wraz z klasą 1b do Szymbarku do Centrum Edukacji i Promocji Regionu  .

          Dzieci miały okazję zobaczyć tam najdłuższą deskę świata oraz siedzieć przy najdłuższym stole, przy którym wraz z Panią przewodnik zaśpiewały "Kaszubskie Nuty". Miejscami, które uczniowie również zwiedzili były: "Dom do góry nogami","Dom Sybiraka", "Bunkier TOW Gryf Pomorski" oraz "Świat Bajek". Po zwiedzaniu udaliśmy się na pieczenie kiełbasek, a na samo zakończenie poszliśmy na bardzo wyczekiwany park linowy, z którego dzieci najbardziej się cieszyły.

           

        • Wizyta przedszkolaków w OSP Miechucino

        • W piątek tj. 5 maja przedszkolaki udały się do remizy OSP Miechucino na spotkanie ze strażakami, aby móc dowiedzieć się na czym polega praca strażaka. Panowie strażacy zaprezentowali dzieciom sprzęt pożarniczy, stroje strażackie, pokazali remizę. Dzieci uczyły się jak udzielać pierwszej pomocy, z zaciekawienie słuchały opowieści o trudnej i niebezpiecznej pracy strażaka. Dowiedziały się także, że strażacy nie tylko gaszą pożary, ale wzywani są także na różne akcje ratunkowe (np. wypadki samochodowe, ratowanie ludzi na wodzie, ratowanie zwierząt, pomoc w powodziach itp.). Mogły z bliska zobaczyć wóz strażacki,  oraz przejechać się nim. Bardzo dziękujemy Panom Strażakom za miłe przyjęcie i profesjonalnie przygotowane spotkanie. W szczególności ślemy podziękowania Panu Sławkowi Baranowskiemu oraz Panu Andrzejowi Domaszka i Łukaszowi Hirsz. Życzymy bezpiecznych powrotów z akcji, a przede wszystkim wytrwałości i satysfakcji z pełnienia strażackiej służby.

        • Wycieczka klas II A, II B i III do Jastrzębiej Góry

        • W dniach 4-5.05 klasy II A, IIB i III udały się na wycieczkę w ramach Zielonej Szkoły do Jastrzębiej Góry. Na miejscu czekało na uczniów mnóstwo atrakcji. Udaliśmy się również na plażę, jedliśmy przepyszne gofry i lody. Wieczorem były warsztaty gdzie każdy mógł zrobić włąsnego "gniotka". Następnego dnia udaliśmy się do Parku Ewolucji w Sławutówku- emocjom i zabawie nie było końca. Pełni wrażeń i uśmiechu powróciliśmy do Miechucina. 

        • Apel z okazji Uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz uhonorowania szkoły Złotym Medalem za Zasługi dla Pożarnictwa

        • Dnia 28 kwietnia 2023r. w naszej szkole odbyła się uroczysta akademia z okazji obchodów dnia Konstytucji 3 Maja oraz Dnia Flagi. Uroczystość tę uświetnił występ chóru szkolnego pod dyrekcją Pani Lucyny Mielewczyk, natomiast nad przygotowaniem scenariusza uroczystości  i recytatorów czuwała Pani Barbara Zaborowska. Celem spotkania było przypomnienie społeczności uczniowskiej jak ważnym wydarzeniem w życiu każdego Polaka i obywatela było uchwalenie Konstytucji 3 Maja oraz oddawaniu należnej czci fladze biało-czerwonej. Hasło przewodnie tegorocznego apelu brzmiało: „Święto przeszłości- świętem dla nas. Czcić je będziemy po wieczny czas.” Społeczność uczniowska uczciła tę uroczystość przyozdabiając swoje odświętne ubiory wykonanymi przez siebie pięknymi kotylionami w kolorze biało-czerwonym, natomiast uczniowie klas 0-3  przygotowali chorągiewki, wiatraczki i baloniki w narodowych kolorach. Powiewając nimi podczas apelu i patriotycznych pieśni wywołali wiele pozytywnych emocji wśród rodziców, nauczycieli i zaproszonych gości.

          Honorowymi gośćmi tego święta byli:

          Wójt Gminy Chmielno- Pan Michał Melibruda

          Edmund Kwidziński – dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku.

          Tadeusz Treder prezes Zarządu Oddziału Gminnego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczpospolitej Polskiej w Chmielnie

          Prezes OSP Miechucino Andrzej Domaszka

          Naczelnik  Sławomir Baranowski

          Pan Stefan Wantke- były wieloletni naczelnik OSP Miechucino

          ks . Piotr Grabowski proboszcz parafii Miechucino

          Radna Gminy Chmielno: Maria Dradrach

          Sołtys wsi Miechucino  Andrzej Markowski

          Przedstawiciele Rady Rodziców:  Beata Konkol, Emilia Wiśniewska

          Podczas tej uroczystości naszej szkole został nadany Złoty Medal za Zasługi dla Pożarnictwa za wspieranie ochotniczych straży pożarnych w wykonaniu zadań ratowniczych oraz realizacji celów związku na rzecz ochrony przeciwpożarowej, przez prezesa Zarządu Oddziału Wojewódzkiego Związku OSP RP Zygmunta Tomczonka. Dekoracji dokonał Edmund Kwidziński – dyrektor Zarządu Wykonawczego Oddziału Wojewódzkiego Związku Ochotniczych Straży Pożarnych Rzeczypospolitej Polskiej w Gdańsku, w asyście Pana Wójta oraz Pani Dyrektor.

          Pani Dyrektor Helena Płotka podziękowała za to wyjątkowe wyróżnienie i obiecała, że w dalszym ciągu nauczyciele i uczniowie będą aktywnie uczestniczyć w realizacji zadań związanych z pożarnictwem, szczególnie współpracując z Ochotniczą Strażą Pożarną w Miechucinie. Skierowała również podziękowania do nauczycieli za dotychczasową pracę na rzecz OSP Miechucino, szczególnie dziękując Panu Mirosławowi Płotce za wieloletnie przygotowania uczniów do konkursu Wiedzy Pożarniczej. Nasi uczniowie co roku osiągali wysokie wyniki  na etapie gminnym, powiatowym i wojewódzkim.

          Życzymy wytrwałości w podjętych zadaniach oraz dalszych wspaniałych sukcesów.

          Pani Bożena Jankowska obchodzi w tym roku swój jublileusz pracy zawodowej, w związku z tym dyrekcja szkoły złożyła gratulacje życząc nauczycielce dużo zdrowia, wytrwałości w pracy  oraz dużo , dużo uśmiechu na co dzień.

          https://drive.google.com/file/d/1aQBfttOBD3DLSECoxVzE8cykIbTAs7zA/view

        • Dbamy o naszą planetę

        • Dzień Ziemi corocznie odbywa się pod innym hasłem przewodnim.

          W tym roku to " Ziemia na krawędzi ". Niestety Ziemia i całe środowisko są konsekwentnie niszczone przez nas - ludzi. Bardzo ważne jest, abyśmy wszyscy to zrozumieli i podjęli zapobiegawcze działania. Marzy nam się nie wracać do szkoły z workami śmieci i oponami pozostawionymi w lesie. Chcielibyśmy tego dnia świętować i doczekać, kiedy ludzie zrozumieją, że od kondycji naszej Ziemi zależy nasze życie.

           

          W dniu Święta Ziemi przedszkolaki z grupy 0a i b posadziły cebulki kwiatów w doniczkach. Ich zadaniem będzie dbanie o rośliny, podlewanie a także obserwacja każdego dnia, aby sparwdzić co nowego dzieje się przy posadzonych roślinach. Poprzez to zadanie dzieci dowiedzą się jakie warunki są potrzebne kwiatom, aby urosły oraz jak ważna jest codzienna pielęgnacja kwiatów.

        • Wyjazd integracyjny klasy 0a

        • Dnia 25.04.2023r. dzieci z grupy 0a odpowiedziały na zaproszenie i wybrały się w odwiedziny do kolegi z klasy – Tymka, do Cieszenia. Na miejscu czekały wspaniałe niespodzianki. Dzięki Pani Monice, która szkoli alpaki oraz zajmuje się nimi, mieliśmy okazje poznać te zwierzęta, dowiedzieć się o nich ciekawych informacji, przejść się z nimi na spacer oraz karmić je marchewkami. Pani Monika bardzo pochwaliła przedszkolaki, za ich wspaniałą postawę podczas obcowania z alpakami. Rodzice Tymka przygotowali dla dzieci do pomalowania budki lęgowe dla ptaków, to zadanie przyniosło im wiele radości. Czekał na nas również poczęstunek w postaci kiełbasek z grilla oraz pieczony chlebek.  W międzyczasie dzieci miały czas na swobodną zabawę, a także figle z psem :). Bardzo serdecznie dziękujemy za zaproszenie Państwu Rybakowskim, oraz za zorganizowanie dzieciom mnóstwa atrakcji.

        • Gratulacje dla naszych młodych ekonomistów!

        • Ogromny sukces naszych uczniów w XIII Powiatowym Konkursie ABC Młodego Ekonomisty w Kartuzach. W konkursie brało udział 78 uczniów z 17 szkół powiatu kartuskiego, którzy zmierzyli się z pytaniami z zakresu finansów i ekonomii. Indywidualnie III miejsce zajęła Zosia Brzeska, a drużynowo nasza reprezentacja w składzie: Zosia Brzeska, Nadia Wenta, Kinga Czaja, Weronika Trepczyk, Ola Sychta, Robert Sychta zajęła miejsce V. Wielkie gratulacje

           

        • Co ciekawego w klasie 0a?

        • Wyście do biblioteki publicznej 0a.

          Dzieci z grupy 0a przy okazji omawianiu tematyki o książkach udały się do biblioteki publicznej w Miechucinie,  gdzie mogły zobaczyć jak wygląda biblioteka, oraz na czym polega praca bibliotekarki. Dowiedziały się ciekawych wiadomości na temat książek, na koniec poznały technikę opowiadania jaką jest kamishibai - Pani Iwona przedstawiła dzieciom bajkę w formie teatrzyku. Każde dziecko w prezencie otrzymało książkę. Serdecznie dziękujemy za miłe przyjęcie i przekazaniu dzieciom wielu cennych informacji.

           

          Zielone smoothie.

          W kwietniu innowacyjnym zadaniem w grupie 0a było wykonanie zdrowego smoothie. Dzieci z wielką chęcią wrzucały do blendera kawałki ananasa, jabłek, banana oraz…szpinak!! Napój podczas mieszania stawał się coraz bardziej zielony, co było zaskoczeniem. Ze smakiem wypiły przygotowany napój, któremu ananas nadał słodki smak. Mieliśmy pyszne i zdrowe II śniadanie :)


          „Opowiadania o wodzie”

          Dzieci podczas tego zadania wysłuchały opowiadania o tym, że woda jest niezbędna do życia. Wykonały masę plastyczną - ciecz nienewtonowska. Utworzyły z niej w formie płaskiej kulę ziemską, zachowując przy tym kolorystykę kontynentów oraz wód. Zabawa sensoryczna była  ciekawa, ponieważ ciecz ta pod wpływem nacisku zmienia swoje właściwości, gdy ją zgniatamy – stwarza wrażenie twardej, kruchej, gdy przestajemy – rozlewa się i ścieka przez palce, wydawało się to bardzo zaskakujące. Dzieci mogły bawić się nią, tworzyły swoje własne kule ziemskie, które po czasie wypływały z ich rąk. To ciekawe doświadczenie, które ćwiczyło, ale i również odprężało małe rączki przedszkolaków.

          Rysowanie w kaszy.

          Dzieci za pomocą pisania w kaszy utrwalały sobie poznane wcześniej litery. Łączyły użycie zmysłu wzroku oraz dotyku, takie sensoryczne zajęcie bardzo rozwija motorykę małą, jest również wspaniałą formą zabawy. Po zakończonym zadaniu dzieci rysowały wymyślone wzory według własnego pomysłu. 

        • Projekt edukacyjny klas drugich „Czy wiesz, jak żyje jeż?”

        • Kolejny temat realizowany przez uczniów klasy 2a  w ramach projektu:

          „Co to znaczy, że rośliny żyją?”

          Uczniowie klasy drugiej wyposażeni w telefony, torby i dobry humor wybrali się na wycieczkę po okolicy w poszukiwaniu materiałów przyrodniczych. Niektóre elementy zabrali do sali, inne uwiecznili na zdjęciach. Następnie w grupach szukali odpowiedzi na pytania: czym jest przyroda?  Kolejnym etapem była zabawa ruchowa: Skąd wiem, że żyję? Na podstawie filmu pt. Jak szybko rosną rośliny? poznali  istotne wiadomości o wzroście roślin, między innymi od czego zależy ich wzrost a także kiedy może nastąpić zahamowanie wzrostu. Na zakończenie zebrali informacje odkryte w obserwacjach i filmie, by rozwiązać Quizy pt. co nas otacza?

          Działania związane z realizacją tematu rozbudzały duże zainteresowanie zagadnieniem, pozwalały wykorzystać telefon do odkrywania otoczenia i przyrody ożywionej. Rozwijały pracę grupową i zgodną współpracę. Uczniowie cały czas wykazywali się aktywnością, logicznym myśleniem i wyciąganiem trafnych wniosków. To był dzień pełen przygód, zabawy i radości.

        • Wycieczka klas IV-Vab do Torunia - miasta Mikołaja Kopernika

        • W dniach 18-19  kwietnia uczniowie z klas 4 i 5 -tych wraz z nauczycielami p.Anną Król,p.Anną Laskowską,p.Kamilą Stawską oraz p.Lucyną Mielewczyk wybrali się na wycieczkę do Torunia. Pierwszego dnia wycieczki odwiedzilśmy słynne Planetarium, a po seansie zwiedzaliśmy miasto Toruń wraz z przewodnikiem. 

          Drugiego dnia naszego pobytu byliśmy w Niewidzialnym domu, gdzie uczniowie „na własnej skórze” mogli przekonać się jak to jest żyć w świecie ciemności. Ku miłemu zaskoczeniu dzieci podołały temu wyzwaniu. Dalszym etapem wycieczki było Centrum Nowoczesności-Młyn Wiedzy, Bazylika Katedralna św. Janów, Dom Legend Muzeum Piernika, gdzie odbyły się warsztaty z pieczenia piernika. 

          Dzieci poznały historię Torunia, przepis na pierniki oraz zakupiły pamiątkowe pierniczki.

          Wszyscy szczęśliwi i zadowoleni wrócili bezpiecznie do domu.

           

        • Przedszkolaki w szkolnej bibliotece

        • Dzieci z grupy 0b odwiedziły nasza szkolna bibliotekę. Dowiedziały się, jak należy zachowywać się w miejscu publicznym. Pani Elżbieta Kowalczyk pokazała dzieciom specjalną kartę, dzięki której dzieci mogą wypożyczyć książkę do domu. Dzieci dowiedziały się na jakiej zasadzie działa każda biblioteka i jak należy obchodzić się z wypożyczona lekturą. Na koniec spotkania, dzieci posłuchały opowiadania z serii Przygody Fenka pt.: "Segreguję śmieci, dbam o środowisko". Dziękujemy Pani Elżbiecie za miło spędzony czas wspólnie i okazane serce naszym przedszkolakom Jednocześnie zachęcamy do odwiedzania naszej szkolnej biblioteki .

        • Przyroda z klasą- projekt edukacyjny w klasie 2b

        • W klasie II b odbyły się kolejne zajęcia w ramach projektu edukacyjnego "Przyroda z klasą". Podczas zajęć uczniowie wykonując proste doświadczenia i obserwacje dowiedzieli się, jaką rolę odgrywa woda w przyrodzie oraz sprawdzili jak śmieci zanieczyszczają wody podskórne. Ćwiczenia te pozwoliły dzieciom zrozumieć, jak ważna i potrzebna jest woda do życia. Poznały również kolejne etapy obiegu wody w przyrodzie. W końcowej części zajęć uczniowie zaprojektowali piktogram wzywający mieszkańców Ziemi do troski o świat. Był to bardzo ciekawy i odkrywczy dzień, a wspólnie wykonane ćwiczenia dały wiele radości.