Dzieci z grupy 0a cały tydzień przygotowywały się do Wielkanocy wykonując prace związane z tradycjami nadchodzących świąt. Stworzyły swoje własne koszyczki, które obfitowały w symbole wielkanocne. Baranki, zajączki, kurczaczki, tworzyły także pisanki używając do tego różnych form, posiały rzeżuchę sprawdzając każdego dnia jak rośnie, wykonały kartki z życzeniami dla najbliższych. To był ciężki tydzień, ale przepełniony radosną i świąteczna atmosferą. Składamy wszystkim najlepsze życzenia, Wesołego Alleluja!
Aktualności
Przedszkolaki są gotowe do Wielkanocy!
- 9
Wielkie przygotowania do Świąt Wielkanocnych
Dzieci z klasy 0b dowiedziały się co to jest Niedziela Palmowa i dlaczego tak nazwano ostatnią niedzielę przed Wielkanocą. Wykonały również bardzo ciekawą pracę plastyczną.
1Siejemy rzeżuchę:) . Mamy nadzieję, że do świąt pięknie się zazieleni. Dzieci dowiedziały się co to jest Wielki Tydzień oraz jakie panowały kiedyś zwyczaje związane z Wielkanocą i Lanym Poniedziałkiem. Najmłodsi uczniowie włożyli sporo zaangażowania w wykonanie wielkanocnych baranków i zajączków.
5Na ostatnich zajęciach dzieci z grupy 0b wykonały samodzielnie pięknego kurczaka, który znajdzie swoje miejsce w naszych koszykach wielkanocnych, razem z pozostałymi dekoracjami świątecznymi. Dzieci poznały również ciekawy sposób na ozdobienie wydmuszki jaja, były bardzo zaciekawione nowym zdobieniem. Z tym zadaniem poradziły sobie wspaniale. Wykazały się pomysłowością oraz kreatywnością.
9
Pyszne placki w wykonaniu naszych uczniów
W ramach KOŁA TECHNICZNEGO, odbyły się kolejne zajęcia kulinarne. Tym razem uczniowie z wielkim zapałem przystąpili do pieczenia placków ziemniaczanych. Praca ”paliła” się w rękach, a po pracy zasłużona degustacja :}
11
Kulinarna innowacja w oddziale przedszkolnym
W ramach prowadzonej innowacji „Apetyt na zdrowie” przedszkolaki dziś za pomocą urządzenia Thermomix przygotowały żelki w zdrowszej wersji. Zapoznały się z obsługą urządzenia oraz ze środkami ostrożności. Do wykonania żelków użyły wody i galaretki. Oczywiście smakołyki bardzo dzieciom smakowały i zniknęły w mig!
5
Projekt edukacyjny w klasie 0a-Przyszłość jest w Twoich rękach.Opowiadania o wodzie.
Dnia 22 marca obchodzony jest Światowy Dzień Wody. Tego dnia w klasie 0a została wprowadzona innowacja pedagogiczna „Przyszłość jest w Twoich rękach. Opowiadania o wodzie.” , nawiązująca do tematyki tego święta. W ramach odbytych zajęć dzieci wysłuchały opowiadanie z historyjką obrazkową, dowiedziały się, że woda jest bardzo ważna dla naszego życia i środowiska oraz w jaki sposób mogą przyczynić się do jej oszczędzania. Na koniec wspólnie wykonały lapbooka, zawierającego informacje o wodzie.
Pierwszy Dzień Wiosny i nie tylko...
21 marca przypada pierwszy Dzień Wiosny, ale nie tylko... Jest to Światowy Dzień Zespołu Downa.
Data nawiązuje do obecności u osób z zespołem Downa, dodatkowego trzeciego chromosomu w 21 parze chromosomów.
Ideą tego święta jest zwrócenie uwagi społeczeństwa na osoby z zespołem Downa i na ich potrzeby.
Symbolem Zespołu Downa są kolorowe skarpetki, będące synonimem niedopasowania społecznego i genotypowego. Uczniowie naszej szkoły włączyli się do tej akcji. Jako wyraz solidarności z osobami z dodatkowym chromosomem, założyli wielobarwne niedopasowane skarpetki.
Dodatkowo, aby świętować pierwszy dzień wiosny, na prośbę uczniów tego dnia świętowano również tzw. „Dzień bez plecaka”. Inwencja uczniów nie miała granic. Takim sposobem w całej szkole było dziś mnóstwo humoru i radości, mogąc spotkać na korytarzu dzieci z niecodziennymi „plecakami” :)
Przedszkolaki wybrały się do lasu w poszukiwaniu wiosny. Nasłuchiwały ptaków, oglądały przebiśniegi, ponadto wykorzystały czas na świeżym powietrzu na gry i zabawy sportowe. Spotkały stróżów prawa, którzy byli tak uprzejmi, zrobili z dziećmi krótką pogadankę na temat pracy policjanta. Dzieciom bardzo spodobało się to przypadkowe spotkanie z tak ważnymi osobami. To był wspaniały dzień, pełen atrakcji.
20
Na kółku języka niemieckiego nie ma czasu na nudę :)
Muzyka odgrywa ważną rolę w życiu dzieci i młodzieży. Uczniowie na różnych poziomach językowych bardzo chętnie uczestniczą w nagrywaniu piosenek w języku niemieckim. Sprawia im to dużo przyjemności oraz zabawy!
Klasa IV w wykonaniu piosenki pt.: „Das sind WIR - Rap“ oraz VI a w wykonaniu piosenki pt.: „Mein Stundenplan”.
Nagrania wykonano z wykorzystaniem sprzętu zakupionego w ramach programu Laboratorium przyszłości.
Uczniowie klasy VI a
W ciekawy sposób uczymy się języka niemieckiego
Lapbook na lekcji języka niemieckiego ;)
Jak w ciekawy sposób utrwalić i zapamiętać nowe słownictwo na zajęciach z języka obcego? Stworzyć lapbook'a! Wyjątkowość tej książeczki polega na tym, że to uczniowie decydują o tym jak każda ze stron ma wyglądać, dzięki czemu każda praca jest inna i każda wyjątkowa. W ciągu całego tygodnia na kółkach z języka niemieckiego uczniowie klasy czwartej oraz szóstych tworzyli lapbook'i do różnych tematów np.: "Mein Kalender". Pory roku, dni tygodnia i nazwy miesięcy zostały zapamiętane i mamy nadzieję, że na długo zostaną w pamięci. Nauka poprzez zabawę to idealne połączenie.9
Najmłodsi o pomaganiu
Dzień Jedności Kaszubów w klasach najmłodszych
W ramach obchodów "Dnia Jedności Kaszubów" uczniowie klas I-III poniedziałkowe lekcje spędzili na zabawach w oparciu o słownictwo w języku kaszubskim i muzykę regionalną.
24
Certyfikat Jakości Kształcenia dla naszej szkoły. Brawo!
Nasza szkoła otrzymała Certyfikat Jakości Kształcenia w ramach udziału w XIX edycji programu Ista.Ling dla szkół. W uznaniu skutecznego wykorzystania innowacyjnego systemu optymalizacji słownictwa w semestrze zimowym w roku szkolnym 2022/2023.
Nauczycielki języka angielskiego p. Anita Szczypior i p. Anna Król w ramach Innowacji Pedagogicznej ‘Practice Makes Perfect’, wykorzystując platformę do nauki słownictwa Insta.Ling, spełniły wymogi zawarte w programie i otrzymały Złoty Certyfikat Jakości Kształcenia Języka Angielskiego.
Uczniowie naszej szkoły poprzez tę platformę uczą się słówek wykorzystując jej zasoby i sposób zapamiętywania słownictwa. Nauczyciel przydziela słówka z przerabianego w szkole materiału, a uczniowie razem z Insta.Ling powtarzają je w domu. Nauczyciel i rodzice dostają szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia i jego postępach w nauce, a Insta.Ling dba, aby powtórki słówek były dostosowane indywidualnie do potrzeb ucznia. Uczniowie w swoim tempie pracują na komputerze, tablecie lub telefonie komórkowym, tak, aby to im było wygodnie. Uczniowie powinni codziennie wykonywać jedną sesję nauki, która trwa około 5 minut. Nauczyciel może zobaczyć szczegółowe raporty o systematyczności pracy ucznia
i jego postępach w nauce i wie, czy uczeń każdego dnia korzystał z programu i czy ukończył sesję. Zachętą do pracy jest możliwość otrzymania oceny za pracę z programem.Nauczyciele języka angielskiego
Anita Szczypior i Anna Król
III Gminny Konkurs pt. "Kaszuby przez Benedykta Karczewskiego w wierszach opisane"
W dniu 17 marca w Szkole Podstawowej w Borzestowie odbyło się rozstrzygnięcie III Gminnego Konkursu pt. "Kaszuby przez Benedykta Karczewskiego w wierszach opisane". Wyróżnienia zdobyli uczniowie klasy I Ignacy Formela oraz Alan Jasnoch. Gratulujemy!
Nagrodę specjalną, syn Benedykta Karczewskiego, Pan Piotr Karczewski pełniący funkcję Doradcy Prezydenta RP przyznał.
- Aleksandrze Syldatk kl. II
- Lenie Mielewczyk kl. II
- Kindze Neumann kl. II
- Lenie Garskiej kl I
Nagrody specjalne zostały wręczone przez Panią dyrektor naszej szkoły Helenę Płotka oraz nauczyciela języka kaszubskiego Panią Anetę Witos.
Gratulujemy!
1
Rekolekcje wielkopostne-"Szkoła Wojowników"
Uczniowie naszej szkoły uczestniczyli w rekolekcjach prowadzonych przez księdza Michała. Był to czas spotkań bogatych w ważne treści. Głównym celem było odkrycie „ Jak zostać Wojownikiem Pana?” Spotkania były bogate w śpiew, zabawy z wykorzystaniem dramy, ciekawe filmy oraz opowiadania tematyczne odgrywane przez starszych uczniów naszej szkoły. Ksiądz Michał zaskoczył zebranych bogactwem eksponatów i środków. Wzbudził duże zainteresowanie tematem i zaangażowaniem. Rekolekcje zakończyły się Mszą Świętą, w czasie której dzieci podziękowały księdzu rekolekcjoniście za drogocenne wskazówki, jako Wojownicy Pana dążyć do nieba od samego rana.
Dziękujemy i życzymy księdzu Michałowi wielu łask Bożych w posłudze kapłańskiej.
Ksiądz Piotr Grabowski wręczył nagrody i dyplomy za konkurs biblijny: plastyczny i wiedzy z Ewangelii św. Mateusza na etapie powiatowym. Zwycięzcom Gratulujemy!!!
14
DZIEŃ PATRONA NASZEJ SZKOŁY - TOW "GRYF POMORSKI"
W pierwszym tygodniu marca, w naszej szkole obchodziliśmy Dni Patrona Szkoły - Tajnej Organizacji Wojskowej Gryf Pomorski. Gryf była największą organizacją konspiracyjną działającą na Pomorzu, założoną przez ludzi, którzy nie mogli i nie chcieli stać bezczynnie patrząc na okrucieństwa II wojny światowej. Uczniowie wraz ze swoim nauczycielami brali udział w wielu działaniach, które poszerzyły ich wiedzę na temat Patrona oraz upamiętniły jego bohaterskie czyny.
Uczniowie klas I-IV wzięli udział w warsztatach z grami historycznymi, które przeprowadziła Pani Barbara Męczykowska - pracownik IPN w Gdańsku. W szkole została ustawiona również wystawa poświęcona Polskiemu Państwu Podziemnemu na Pomorzu, którą będzie można zwiedzać przez najbliższe dwa tygodnie.
Starsi uczniowie brali udział w konkursach poświęconych naszemu Patronowi: historycznym, na strój wojenny oraz pieśni patriotycznej. Bardzo dużo się działo, zwłaszcza w ostatnim dniu, kiedy odbył się uroczysty apel oraz zmagania uczniów we wszystkich konkursach. Mnóstwo emocji i pozytywnej energii wśród uczestników i widzów dało się odczuć nam wszystkim.
Dziękujemy uczniom, nauczycielom, dyrekcji szkoły za ogromne zaangażowanie i wysiłek włożony w nasze obchody.
Wyniki w poszczególnych konkursach:
Konkurs historyczny
I miejsce – kl. VIII a w składzie: Wiktoria Modrzewska, Zosia Hinca, Piotr Marciński
II miejsce – kl. VIII b w składzie: Zosia Brzeska, Radek Markowski, Filip Robak
III miejsce – kl. V b w składzie: Kacper Czaja, Adrian Formela, Hubert Krzebietke
Konkurs pieśni patriotycznej
I miejsce – kl. IV
II miejsce – kl. V a
III miejsce – kl. VI a
Konkurs na strój wojenny
I miejsce kl. VIII a
II miejsce kl. VIII b
III miejsce kl. VI b
Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy.
NAJMŁODSI O NASZYM PATRONIE
Podczas trwania Dni Patrona naszej szkoły przedszkolaki również włączyły się w ich obchodzenie. Każdego dnia dowiadywały się ciekawych informacji związanych z tymi dniami. Dowiedziały się kim są partyzanci, czym się zajmowali oraz jak żyli. Słuchali pieśni partyzanckich, wykonały sylwetę żołnierza, zachowując odpowiednią kolorystykę jego ubioru. W kolejnych dniach poznali herb województwa pomorskiego, rysowały również budynek naszej szkoły opowiadając o tym co najbardziej się im w niej podoba. Dzieci z wielkim zaciekawieniem oglądały wystawę w szkole, która jest poświęcona wydarzeniom, o których tyle ostatnio słyszały.
ZDOLNI Z POMORZA - SUKCES ARTURA. BRAWO!!!
Uczeń klasy VII Artur Myszka uzyskał tytuł laureata etapu powiatowego Pomorskiej Ligi Zadaniowej dla uczniów klas VII i VIII zorganizowanej w ramach projektu Zdolni z Pomorza aż z trzech przedmiotów zajmujac wysokie miejsca : II miejsce z matematyki , informatyki oraz III miejsce z biologii. Artur będzie reprezentował naszą szkołę na szczeblu wojewódzkim z matematyki oraz informatyki.
Gratulujemy osiągniętego wyniku i życzymy dalszych sukcesów.
Zmagania kulinarne naszych uczniów
Dnia 25 lutego 2023 r. w ramach KOŁA TECHNICZNEGO, odbyły się kolejne zajęcia kulinarne. Tym razem uczniowie klas Vab przygotowywali gofry. Praca „paliła” się w rękach , a efekt był przepyszny. Na następnym spotkaniu planujemy zrobić "Kolorowe, pyszne śniadanie" na ciepło.A apet coraz większy...
11
KOSMOS I PRZEDSZKOLAKI
W ubiegłym tygodniu tematyką jaką się zajmowaliśmy były planety, układ słoneczny oraz kosmos. To była wspaniała okazja aby poznać bliżej postać Mikołaja Kopernika, który jest jednym z patronów roku 2023. Dzieci dowiedziały się jakie są jego zasługi dla ludzkości oraz dowiedziały się ciekawostek na jego temat. Przedszkolaki stworzyły plakat przedstawiający Mikołaja Kopernika oraz to co im się z nim kojarzy. Mogły zobaczyć na makiecie jak wygląda ruch planet wokół Słońca, odwzorowały to na kartkach. Malowały portret Mikołaja Kopernika, zrobiły rakiety, podsumowując cały tydzień dzieci stworzyły w słoikach swój własny „Kosmos”.
3
Rekrutacja na rok 2023/2024
W zakładce Więcej/Rekrutacja znajduje się Zarządzenie Wójta Gminy Chmielno z dnia 20.01.2023 w sprawie harmonogramu rekrutacji na rok szkolny 2023/2024
Dzień Jedności Kaszubów
Gminny Ośrodek Kultury Sportu i Rekreacji w Chmielnie zachęca do wziecia udziału w jednym z najważniejszych świąt regionalnych - Dniu Jedności Kaszubów w Gniewinie! To wspaniała okazja, aby poznać kulturę i tradycje Kaszubów oraz cieszyć się wspólnymi doświadczeniami z ludźmi z całego regionu.
GOKSiR w Chmielnie organizuje wyjazd z Chmielna ( dnia 19 marca 2023 r. o godz. 10:15), który zapewni Wam wygodny i przyjemny sposób podróży. Na miejscu będziecie mieli okazję spróbować regionalnych potraw, posłuchać muzyki ludowej, a także wziąć udział w biciu rekordu Polski w jednoczesnej grze na akordeonie.
Liczba miejsc w autokarze jest ograniczona, zachęcamy do rezerwacji miejsc. Cena za osobę 25zł, wyjazd z Chmielna 19 marca 2023 roku o godz. 10:15 powrót ok. godz. 17:00.
Poniżej link do nut dla akordeonistów chcących podjąć próbę bicia rekordu Polski :
INNOWACJA W KLASIE I a
W ramach realizacji innowacji „Klasa bez krzeseł” uczniowie klasy I a wykorzystują piłki terapeutyczne również podczas wybranych zajęć wychowania fizycznego. Kształtowanie prawidłowej postawy ciała oraz koordynacji ruchowej z pomocą piłek okazuje się bardzo atrakcyjne.
6