• Spotkanie autorskie z Panem Poetą
        • Spotkanie autorskie z Panem Poetą

        • W poniedziałek 06.11.2023 r. w szkole odbyło się spotkanie autorskie z Panem Poetą. W spotkaniu brali udział uczniowie klas 0-3. Pan Michał wraz z pacynką- wielką kurą, opowiadał dzieciom swoją bajkę. Dzieci z zaciekawieniem wpatrywały się w bohatera, chętnie też angażowały się w zabawy tematyczne: falujące morze balonów, przebieranki. Na koniec można było zakupić książki z imienną dedykacją autorstwa Pana Poety.

          Składamy serdeczne podziękowanie Pani Wandzie Szczęsnej, która prowadzi Gminną Bibliotekę Publiczną w Chmielnie za współorganizację tego przedsięwzięcia.

        • Co słychać w świecie bajek?

        • Międzynarodowy Dzień Postaci z Bajek obchodzony jest 5 listopada w rocznicę urodzin Walta Disney’a. To okazja, by celebrować i świętować ulubione postacie. Dzieci z klasy 0ab świętowały to wydarzenie w poniedziałek 6 listopada. Uczniowie między innymi zgadywali tytuły bajek na podstawie zagadek, oglądały ilustracje i przypominały sobie o czym opowiadała dana bajka, wykonały zadanie skojarzeniowe, pomogły Kopciuszkowi oddzielić fasolę od ryżu, wykonały bajkowe odznaki, układały obrazki z pociętych elementów. Przebierały się w bajkowe stroje. Słuchali bajek czytanych przez nauczycieli. Na koniec dnia zabawili się w grę pamięciową, która sprawiła im wiele niespodzianek. Dzień był naprawdę bajkowy, tym bardziej, że tego dnia odbyło się również spotkanie z Panem Poetą.

        • Próbna ewakuacja w naszej szkole

        • Dnia 30.10 w naszej szkole odbyła się próbna ewakuacja. Cała społeczność szkolna brała udział w tej niezwykłej akcji. Wszyscy uczestnicy spisali się na medal. Ewakuacja przebiegała barzdo sprawnie. Naszym działaniom przyglądał się przedstawiciel Powiatowej Panstwowej Straży Pożarnej w Kartuzach bryg. Leszek Formela, któremu składamy serdeczne podziękowania.

        • Światowy Dzień Mycia Rąk

        • 19 października uczniowie klas 2 obchodzili Światowy Dzień Mycia Rąk. Celem tego dnia było uświadomienie dzieciom, jak duże znaczenie dla ich zdrowia i życia ma mycie rąk, które może uchronić przed zakażeniem wieloma chorobami. Dzieci dowiedziały się jak wyglądają zarazki osiadające na brudnych rękach, a także w jakich sytuacjach należy koniecznie myć ręce. Obejrzały film związany z tematem mycia rąk. Wykonały w grupach plakat  tematyczny, rozwiązały w grupach triominosy i rebusy. Najwspanialsze  dla uczniów okazało się samodzielne wykonanie kolorowych mydełek.  Dzień ten dostarczył wszystkim wielu wrażeń!

        • Pysznie i zdrowo w klasie IV b

        • Na zajęciach z wychowawcą uczniowie klasy IVb przygotowywali zdrowe śniadanie, a mianowicie pyszne i  kolorowe kanapki . Każdy stworzył według własnego upodobania zdrową kanapkę , a następnie z wielkim apetytem ją skonsumowali. Było pysznie i zdrowo:)

        • Dzień Dyni w najmłodszych klasach

        • Dzieci z klasy 0ab i klasy I-ej  obchodziły Dzień Dyni. Z tej okazji ubrały się na pomarańczowo oraz w specjalnie przygotowane przez rodziców stroje- dzieci prezentowały się pięknie. Były zabawy taneczne, a także dzieci obejrzały film edukacyjny, który opowiadał o pochodzeniu dyni oraz sposobach jej wykorzystania w różnych dziedzinach życia.Ucznioiwe klasy I-ej wykorzystali do zabawy  chustę animacyjną oraz wykonywali ćwiczenia „logopedyczne minki”. Wszyscy wykonali bardzo ciekawe prace – wykleiły pomarańczowe, uśmiechnięte „dynie”! Na koniec mogły skosztować ciasta dyniowego. Dzieci ułożyły puzzle oraz skorzystały ze specjalnie przygotowanej fotobudki. To był miło spędzony czas:)

      • Ślubowanie klasy pierwszej
        • Ślubowanie klasy pierwszej

        • Dnia 25.10. 2023 roku w naszej szkole odbyła się uroczystość pasowania na ucznia. Już od samego rana panowała podniosła atmosfera. Pierwszaki odświętnie ubrane, w mundurkach przepięknie wyróżniały się na szkolnych korytarzach. Już od pierwszego dzwonka nie mogły doczekać się godziny rozpoczęcia uroczystości. Z przejęciem oglądały wprowadzenie sztandaru, odśpiewały wspólnie z wszystkimi hymn narodowy oraz wysłuchały słów powitania od Pani Dyrektor. Po przywitaniu ich przez klasy drugie, które przygotowały przedstawienie na poczet włączenia swoich młodszych kolegów do swojego grona, nadszedł czas na występ Pierwszoklasistów. Dzieci wyrecytowały wiersze oraz zaśpiewały piosenki, prezentując się przy tym wspaniale! I wreszcie nastąpiła wielka chwila Ślubowania. Dzieci w obecności przybyłych gości: księdza, dyrekcji, rodziców, przedstawiciela rady rodziców, nauczycieli oraz swych starszych kolegów i koleżanek uroczyście ślubowały kierując swój wzrok oraz prawe dłonie na sztandar. Dzieci pięknie przeżyły tę chwilę, z wielkim skupieniem i powagą powtarzały słowa ślubowania. Wykazali się wielka dojrzałością. Następnie Pani Dyrektor dokonała pasowania szablą, która została podarowana nam przez Stwarzyszenie Tajnej Organizacji Wojskowej "Gryf Pomorski" . Pod koniec glownej uroczystości dzieci zostały obdarowane upominkami, które wręczali rodzice, przedstawiciele Rady Rodziców, dyrekcja oraz ucznioiwe klas drugich. Po uroczystości wraz ze swymi rodzicami oraz gośćmi udały się na poczęstunek przygotowany przez rodziców Pierwszaków, była tam również dla nich niespodzianka – tort, który bardzo smakował dzieciom. Po smakołykach była pora na zrobienie pamiątkowych zdjęć z rodzicami na przygotowanej w sali „ściance”, która cieszyła się wielkim zainteresowaniem. Ten dzień był bardzo udany, a czas mile spędzony! Nasi pierwszoklasiści są już PRAWDZIWYMI UCZNIAMI! Jesteśmy z nich bardzo dumni!

        • II spotkanie w ramach realizacji projektu mPotęga

        • 21 października odbyło się II spotkanie w ramach projektu mPotęga. Podczas tego spotkania uczniowie przygotowywali sałatki warzywne. Na początku każda grupa zważyła swoje produkty, a następnie wyszukała wartość kaloryczną danego produktu i przeliczyła wartość kaloryczną całej sałatki. Dodatkowo policzyli koszt produktów na wykonanie sałatki. Kolejnym etapem było wykonanie sałatki oraz jej degustacja. Na koniec odbyło się głosowanie na najlepszą potrawę. Podczas spotkania rozstrzygnięto również konkurs na najlepiej zaplanowaną sałatkę owocową, którą przygotowywali „na papierze”. Zajęcia zainspirowały uczniów do zwracanie większej uwagi na to co kupują w sklepie i ile dany produkt ma kalorii.

          Było kolorowo i pysznie.

                                                                                                           

        • Realizacja projektu Ciekawscy Trzecioklasiści „Z czego składa się las?”

        • Uczniowie klasy 3a badali z czego składa się las. O pomoc poprosili Pana Leśniczego. Spotkali się w lesie, by poszukiwać i badać warstwy lasu. Leśniczy opowiadał  o wybranych gatunkach roślin i zwierząt. Krótko scharakteryzował pracę leśnika. Zdobyte informacje uczniowie wykorzystali w pracy grupowej. Zadaniem było stworzenie makiety lasu. Spisali  się świetnie!. To był pracowity i piękny dzień!.

          Korzystając ze słonecznej pogody pod koniec października również klasa 3b wybrała się  na jesienną wycieczkę do lasu. Głównym celem  naszej wyprawy było poznanie warstwowej budowy lasu. Podczas wycieczki mieliśmy okazję obserwować ślady jesieni w lesie, podziwiać różne gatunki drzew, zmierzyć jak grube są ich pnie oraz poznać budowę warstwową lasu i jej mieszkańców. Pełni wiedzy o lesie i niezapomnianych wrażeń z leśnymi pamiątkami wróciliśmy do szkoły.

        • Festiwal Legend Chmieleńskich

        • 20 października br. w GOKSiR w Chmielnie odbył się Festiwal Legend Chmieleńskich. Podczas III Przeglądu Twórczości Teatralnej widzowie mieli okazję obejrzeć sześć występów przygotowanych na podstawie różnych legend związanych z Chmielnem. 
          Po przedstawieniach spotkanie z teatrem uświetnił spektakl pt.: „Damroka” w wykonaniu artystki – rzeźbiarki Pani Ireny Brzeskiej.

          Nasza grupa aktorów z kl. V zaprezentowała legendę pt.: ”Tamòwô” w kaszubskiej wersji językowej i uplasowała się na III miejscu.

          Serdecznie gratulujemy miejsca na podium!

        • Klasa w terenie

        • Dzieci z klasy 0b zrealizowały zadania, dotyczące wprowadzonej innowacji pedagogicznej pt.:”Klasa w terenie”. Założeniem tej innowacji było spędzanie czasu na świeżym powietrzu. Dzieci prowadziły obserwację przyrody, spacerowały po okolicy. Odbył się również piknik oraz zabawa plastyczna w terenie pt.:”Malowanie chmur”. Dzieci rozmawiały o darach jesieni, stworzyły z ich użyciem pracę plastyczną,  a także grały na szczególnych instrumentach- kasztanach w rytm muzyki.  :)

        • Spotkanie najmłodszych uczniów z Policjantami

        • We wtorek 26 października klasy 0 i 1 odwiedzili szczególni goście- Panowie Policjanci. Opowiedzieli dzieciom jak należy poruszać się w ruchu drogowym, jak wzywać pomocy w razie potrzeby oraz dlaczego dzieci nie powinny rozmawiać z obcymi ludźmi. To była ważna lekcja dla wszystkich. Dzieci z uwagą słuchały tego, o czym opowiadali nasi goście- w nagrodę otrzymały pamiątkowe - bardzo przydatne prezenty. Dziękujemy!

        • "Misje Sercem Kościoła"

        • Uczniowie naszej  szkoły, którzy tworzą kółko misyjne w sobotę  21.10.2023r. uczestniczyli w Kongresie Misyjnym pt. "Misje Sercem Kościoła." Pojechaliśmy przebrani w stroje misyjne i zabraliśmy ze sobą zrobione przez uczniów różańce.

          Spotkanie rozpoczęło się Eucharystią z Ks Biskupem, następnie były śpiewy i zabawy wielbiące Pana Boga. Odbyły się również dwa konkursy:

          1. Na najpiękniejszy różaniec - uczennice naszej szkoły Kinga Neumann i Lena Okrój z klasy 3a zajęły I miejsce, Gratulacje

          2. Na najładniejszy strój misyjny.

          Spotkanie było pięknym przeżyciem, mimo deszczowej pogody.

        • Projekt edukacyjny „Ciekawscy Trzecioklasiści”

        •  "Czy z każdej mąki powstanie chleb?”

          Trzecioklasiści badali, czy z każdej mąki można upiec chleb. Na początku poznawali zboża, oglądali kłosy i ziarna zbóż oraz szukali produktów wytworzonych z różnych rodzajów roślin zbożowych. Obserwowali proces powstawania mąki. Kolejnym etapem, bardzo atrakcyjnym dla dzieci było mieszanie ciasta chlebowego, w którym od strony praktycznej poznali proces pieczenia chleba. Każdy uformował i upiekł swój maleńki chlebek. Upieczone chlebki były przepyszne. To było ciekawe i pouczające doświadczenie!

          "Jak skutecznie działać w zespole?"

          Uczniowie klasy 3a szukali odpowiedzi na pytanie: Jak skutecznie działać zespole? W celu znalezienia odpowiedzi musieli wykonać szereg eksperymentów, działań wymagających współdziałania, szukali sposobów efektywnego wykonania zadania. Ten projekt wymagał zaangażowania uczniów, szukania pomysłów, sposobów działania, koncentracji i pomysłowości. Cały badawczy etap zakończył się stworzeniem kodeksu skutecznej współpracy.

        • Projekt edukacyjny "Klasa w terenie"- klasa I

        • Realizując zajęcia  w projekcie „Klasa w terenie” Pierwszaki wykonały już kilka zadań. „Obserwacja przyrody” - wspaniałym zajęciem dla dzieci okazało się obserwowanie przyrody. Mogły znaleźć coś, czego nie widać gołym okiem. Bardzo ciekawe doświadczenie, dzięki któremu dowiedzieliśmy się, że mamy w klasie wielu przyrodników.

          „Tworzenie prac z darów natury” - wykorzystując liście zebrane podczas spaceru dzieci utworzyły ciekawe, jesienne fryzury. Dodatkowo wykonały grzyby z warzyw oraz stworki według własnego pomysłu.

      • Projekt Edukacyjny "KLASA W TERENIE"
        • Projekt Edukacyjny "KLASA W TERENIE"

        • Korzystając z pięknej pogody klasa IIa wykonała zadanie projektowe mające na celu obserwacje przyrody.

          Piękna, polska jesień nie szczędziła cudownych widoków i wspaniałych wrażeń, a uczniowie z fascynacją obserwowali piękno natury.

      • Smacznie i zdrowo w klasie IIa
        • Smacznie i zdrowo w klasie IIa

        • WIEMY, CO JEMY-  ciastka owsiano-  dyniowe

          Kilka dni temu w szkole zapachniało cynamonem i dynią. Uczniowie z klasy IIa przygotowali i upiekli zdrowe ciasteczka. Dzieci  z wielkim przejęciem analizowały przepis, ważyły składniki na wadze, łączyły i formowały ciasteczka. Wspólne pieczenie okazało się wspaniałą zabawą i nauką, a jeszcze przyjemniejsza okazała się degustacja.

        • Realizacja projektu CEO „Młodzi Głosują”.

        • W dniu 09 października uczniowie klas VII i VIII wzięli udział w projekcie „Młodzi Głosują”  organizowanym przez Centrum Edukacji Obywatelskiej w Warszawie. Celem Projektu było zwiększenie uczestnictwa młodych ludzi w życiu publicznym, w tym zachęcenie ich do świadomego udziału w wyborach.

          Cele Projektu wypełniane są poprzez dostarczenie młodym ludziom informacji na temat procedur państwa demokratycznego i znaczenia wyborów oraz zaangażowanie w działania na rzecz wysokiej frekwencji wyborczej i udział uczniów i uczennic w młodzieżowej symulacji wyborów („Wybory Szkolne”)

          Uczniowie klasy 8 w ramach zajęć wiedzy o społeczeństwie, w grupach  projektowych zachęcali uczniów naszej szkoły do świadomego korzystania ze swoich praw, zwłaszcza praw wyborczych.

          "Młodzi głosują" to lekcja demokracji w praktyce. Uczestniczki i uczestnicy, poprzez własne działania, dowiedzieli się więcej o roli Sejmu i Senatu, ordynacji wyborczej czy neutralności politycznej. Część społeczności uczniowskiej zyskała okazję, by tak jak dorośli, oddać głos na startujące komitety i dać znać o swoich poglądach. Młodzi mają głos. Pozwól go usłyszeć!